Happeningem proti zdražení jízdenek na metro v Santiagu to začalo, statisícovými demonstracemi pokračovalo a končí prudkým otočením do leva

Happeningem proti zdražení jízdenek na metro v Santiagu to začalo, statisícovými demonstracemi pokračovalo a končí prudkým otočením do leva Zdroj: Profimedia.cz

Konec starého Chile: Chilské výjimečnosti hrozí levičácký pád

Petr Sokol

Stabilita, na níž stála chilská výjimečnost, se otřásla. V novém ústavodárném shromáždění dominují ti, kteří chtějí ukončit dosavadní kapitolu chilského vývoje. Panuje obava, aby se země nevydala cestou, po níž dnes pod socialistickými prapory kráčí krachující Venezuela nebo sousední Bolívie. A začalo to pouhým zdražením lístků na metro…

Latinská Amerika dnes připomíná Evropu po roce 1945, kdy se v řadě zemí kontinentu bojuje o to, zda vznikne krajně levicový „bankrotářský“ režim, nebo se udrží otevřená demokracie s normálně fungující ekonomikou.

Ostrůvek stability

Jihoamerické Chile přitom bylo posledních třicet let ostrůvkem stability a ekonomické prosperity v turbulentní Latinské Americe. Země vedla ekonomické statistiky v rámci Jižní Ameriky, ať už jde o výkonnost hospodářství (společně s Uruguayí), o ekonomickou svobodu, nebo nízkou míru korupce. Za vzor byl mnohde dáván i chilský důchodový systém. Není proto divu, že Chile bylo před deseti lety jako první jihoamerická země přijato do OECD, která je považována za klub bohatých a vyspělých ekonomik.

 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!