Pěkně do latě, vážení! Státní represe jako volební program
Okázalé šťáry policejních a kontrolních orgánů, posílení represe a omezování osobních práv a svobod. Tak se některé strany prezentují ve volební kampani a cílí na poptávku po všemocném státě.
Koronavirová krize odkryla apetyt části politické scény k posilování role státní byrokracie. Trend byl patrný i předtím. Za vlád ANO a ČSSD stoupla represe zejména u malého podnikání na rekordní úroveň, což se projevilo zvýšením počtu povinností, kontrol a sankcí i za drobné přestupky.
Covidové restrikce pak drtily malé podnikání mnohem větší silou a bez odpovídajících kompenzací. Nejvyšší správní soud přitom označil už v pětadvaceti případech vládní nařízení za nezákonná.
Zaklekneme na mladé
Pro Babišovu vládu je typické hledání viníků nepříznivě se vyvíjející situace s cílem maskovat vlastní nekompetenci. Příkladem jsou policejní razie v klubech, přičemž premiér označil mladé lidi za původce šíření koronaviru.
Počet infikovaných případů je nyní velmi nízký a není důvod k vytváření hysterie. Platí také, že vláda má právo vyžadovat dodržování zákonných pravidel, sama by však měla jít příkladem. Nepřijatelná je předvolebně laděná forma těchto teatrálních akcí za účasti desítek policistů a úředníků.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!