Hybridní válka s EU: Lukašenko spustil proti Západu velkou operaci. Má šanci uspět?
Běloruský režim nahnal s tichou podporou Ruska na polské a litevské hranice tisíce lidí, aby násilím překročily hranice Evropské unie a NATO. Snaží se tak destabilizovat situaci v celé Evropě. Vše nese znaky informační vojenské operace jak z učebnice hybridních válek.
„V úterý v noci 2. listopadu polští vojáci zachytili na území Polské republiky tři uniformované osoby s dlouhou zbraní. Po pokusu polské hlídky navázat s nimi kontakt neznámí opětovně nabili své zbraně a následně se vzdálili směrem do Běloruska,“ sdělil na svém twitterovém účtu Stanisław Żaryn, mluvčí polského ministra vnitra a koordinátora tajných služeb. Jinak řečeno, příslušníci bezpečnostních složek cizího státu ilegálně překročili nejen hranice Polska, ale i celé Severoatlantické aliance a Evropské unie.
Druhý listopadový týden pak na hranice Polska a Litvy dorazily tisíce migrantů, pocházejících převážně z Blízkého východu a Afghánistánu, které sem „navigoval“ běloruský režim Alexandra Lukašenka. Někteří z nich se pokusili násilnou formou překročit hranice do EU. Situace je pořád velmi napjatá. Po Ukrajině Evropa řeší další velmi citlivý problém, protože aktivisté žádají, aby byli tito lidé vpuštěni do členských států Evropské unie.
Operace „Propusť“
Zemí, která se v přední linii migrační fronty ocitla jako první, nebylo Polsko, nýbrž Litva. Tu totiž minský režim pokládá za nepřítele číslo jedna, jenž navíc poskytl útočiště vůdkyni běloruské opozice Svjatlaně Cichanouské. Alexandr Lukašenko letos v květnu v reakci na sankce uvalené v souvislosti s únosem letadla společnosti Ryanair ohlásil, že už nebude nadále bojovat proti pašování drog a lidí do Evropské unie. Patrně již v té době padlo rozhodnutí zahájit operaci „Propusť“.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!