Bohumil Doležal: Prezidentův vánoční projev aneb Kdo je vlastně Mnichovan?
Na prezidentův projev reagovali představitelé vládní garnitury řadou kritických připomínek. Zároveň byla cítit jakási radostná úleva: tentokrát žádné brutální útoky, s lecčíms lze dokonce souhlasit; představovali si to daleko horší.
Ti, jimž se ulevilo, nějak přehlédli, že projevu hned na začátku dva brutální útoky vévodí: na NATO a zprostředkovaně i na USA – ve věci kapitulace a mnichovanství v Afghánistánu. A na Evropskou unii, „Brusel“ – ve věci „Zeleného údělu“. Řečník věští teroristické útoky v Evropě i v USA. A volá k „vyvázání se“ ze Zeleného údělu pro Evropu a k prosazování vlastní energetické politiky v zájmu našich občanů a jejich životní úrovně.
Oba problémy jsou vybrány citlivou rukou: operaci v Afghánistánu NATO nakonec nezvládlo a navrhovaná opatření na poli energetiky vyvolávají zejména v chudších zemích Unie oprávněné obavy. A Zeman mluví o „vyvázání se“: tedy o cestě ven, zatím v jedné snad dílčí, ale významné věci. Obojí je mimořádně záludné.
Ve Spojených státech se v 19. století zrodilo okřídlené úsloví: „My country, right or wrong“ (volně přeloženo: je to moje vlast: tam, kde má pravdu, i tam, kde chybuje). Když se moje vlast (Česko) s potížemi a ostudou vyhrabala z bolševické veleříše, vrátila se do prostředí, v němž se zrodila a tisíc let existovala: dnes je zhmotněno v NATO a v EU. Vstoupili jsme tam dobrovolně a je to nadneseně řečeno něco jako naše širší vlast. Tedy aspoň pro mne.
Vlast často chybuje. O chybách je třeba otevřeně mluvit, ovšem s vědomím, že je to naše vlast. Ostatně výše citované úsloví bylo doplněno: „If right, to be keep right. And if wrong, to be set right“ (zase volně přeloženo: když má pravdu, aby to bylo stvrzeno, a když chybuje, aby to bylo opraveno).
A teď: moje stanovisko je snad zjevné. Tam, kde jedná správně, má to být stvrzeno, tam kde chybuje, má to být napraveno: s tím, že je to moje širší vlast, na její půdě a k jejímu prospěchu. Myslím, že zjevné je i stanovisko pana Zemana, přesto že je krapet zastírá: není to jeho (širší) vlast, a podle toho se chová: soustavně a důsledně. Vaše řeč budiž ano ano, ne ne.
A naši vládní politici včetně premiéra? V situaci, kdy se měli jasně vyjádřit, dali jen najevo úlevu a radost z toho, že pan prezident tentokrát nesprosťačil (což je pravda). O tom, že by snad útočil na základy našeho nynějšího uspořádání, nepadlo ani slovo.
Kdybych se chtěl vrátit k přirovnání s kapitulantstvím a mnichovanstvím (přišel s ním pan prezident), musím jednoznačně prohlásit, že pan prezident se rozhodně nechová mnichovansky (dál to raději nebudu rozvíjet). Ale pokud jde o naši novou vládní garnituru, je mi líto, ale nedokázala se jeho „nemnichovanství“ postavit čelně. To se podle mého názoru mnichovanství podobá o fous víc, než by se slušelo.