Strašák korespondenční volby aneb Proč Okamura blokuje sněmovnu
Tomio Okamura blokuje ve sněmovně projednání korespondenční volby, tedy možnosti odeslat hlas ve volbách nejen přímo ve volební místnosti, ale i zasláním dopisu s volebním lístkem. Parlamentní obstrukce přitom míří na přiznání této možnosti pouze Čechům v zahraničí. Na území republiky by se v případě jejího schválení nadále mohlo hlasovat jen ve volební místnosti.
Takto ostrá reakce SPD může působit překvapivě, ale jde přece jenom o volební reformu, která bude mít vliv na výsledky voleb. V takovém případě mívají různé proudy řadu učených argumentů, proč dotyčnou změnu podpořit nebo odmítnout. Argumentuje se ústavností či vznešenými principy voleb, ale názor na reformu vždy nejvíce ovlivňuje, zda má pomoci k lepšímu výsledku „našim“, nebo „těm druhým.“
Vlastní zájem
A tak je to i teď s SPD. Z hlasů odevzdaných v říjnových sněmovních volbách v zahraničí totiž dostaly strany současné vládní koalice přes 84 procent, SPD pouhých 2,19 % a Babišovo ANO jen pět procent. Odpor SPD a také ANO vůči korespondenčnímu hlasování je proto politicky pochopitelný.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!