Video placeholder

Kecy a politika: Válku na Ukrajině Rusko ještě neprohrálo

Bohumil Pečinka
Bohumil Pečinka , PETROS MICHOPULOS

Jaký je politický cíl ruské akce na Ukrajině? Nebyla invaze vojensky špatně koncipovaná? Jak fungují protitankové raketové komplety Javelin, jeden ze symbolů této války? Vtrhne Rusko i do Moldavska? Proč Putin v digitální válce tragicky prohrává? Jak se změní Evropa? Bude se Západ chovat realističtěji? Jak se ze Zelenského stala superstar na úrovni Messiho? Proč Miloš Zeman zradil Putina? O těchto a dalších věcech byl speciální podcast Kecy a politika.

Autoři podcastu konstatují, že i když Rusko zpočátku nesplnilo svoje politické a vojenské cíle, nemají Ukrajinci ještě vyhráno. Podle dostupných informací počítali Rusové s rychlým nástupem, podporou východní části ukrajinského obyvatelstva ruského původu, zhroucením vlády v Kyjevě a instalací jím nakloněné vlády. Všechny tyhle předpoklady zatím selhaly. Důvodem je mimořádná odhodlanost ukrajinských vojáků a záložníků a současně mediální obratnost ukrajinského vedení, které získalo na svou stranu světové veřejné mínění.

Podpořte autory a předplaťte si podcast Kecy a politika, který obsahuje odpovědi na dotazy fanoušků a další bonusy >>>

Jeden z autorů podcastu, Petros Michopulos, tvrdí, že stále může být reálná ruská strategie, spočívající v získání území na levém břehu Dněpru a ovládnutí jihu Ukrajiny po přístav Oděsa. Může se ukázat, tvrdí, že dnešní útoky na Kyjev a bombardování měst na západu Ukrajiny jen mají odvést pozornost od hlavního cíle – získání strategicky důležitého a relativně bohatého území jihovýchodní Ukrajiny. Otázkou je, jestli Rusové nepřekročí také území bývalé republiky Sovětského svazu – Moldavsko. Tato třímiliónová země je v posledních měsících pod tlakem Ruska, které jí zvyšuje ceny energií a snaží se destabilizovat ekonomiku, protože současná proreformní vláda usiluje o členství v Evropské unii.

Symbolem této války se staly protitankové raketové komplety Javelin, jimiž ukrajinští vojáci i záložníci ostřelují ruské tanky a bojová vozidla. Ruská armáda také pravidelně využívá rakety krátkého a středního dosahu, čímž nás vrací před éru Reagana a Gorbačova, kteří spolu dojednali zákaz rozšiřování těchto raket.

Ať už válka dopadne jakkoli, změní to politiku řady států. Německo zcela jistě odstoupí od své tzv. Ostpolitik, tedy strategickém spojenectví s Ruskem, založeném na víře, že přes byznys jde zcivilizovat zemi. Současně dojde k prodloužení životnosti uhelných a jaderných elektráren a snad to ukončí překotnou honbu za snižováním oxidu uhličitého v ovzduší. Důvod je prostý, životní úroveň se bude řadě lidí snižovat i tak.

Je to obrovské překvapení. Do té doby průměrný ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se stal jedním ze symbolů neohroženosti postojů a osobní statečnosti. Příkře to kontrastuje s veřejnou image Vladimira Putina, kterého svět začal považovat za šílence. Rozhodovat se však bude na zemi a ve vzduchu a tady má stále Rusko velkou převahu.

Přidejte se do skupiny Kecy & politika na Facebooku, kde Bohumil Pečinka, Petros Michopulost a fanoušci podcastu diskutují nad aktuálními tématy, plánem epizod i výjezdy do regionů >>>