Starostlivá, férová a rozzlobená tvář ANO. Skočí mu na to voliči znovu?
Hnutí Andreje Babiše není z opoziční role nadšené, ale postupně se v ní začíná zabydlovat. A především nalézat roli „pozitivního kritika“ vlády, která by ANO měla zajistit návrat na politické výsluní. Patrné to bylo i ze slov, která zazněla v nedělní Partii na CNN Prima News z úst Aleny Schillerové, bývalé ministryně financí, nynější šéfky poslaneckého klubu ANO a nově i místopředsedkyně hnutí.
Pokud došlo na Ukrajinu, dávala si pozor na to, aby Babišova partaj nemohla být nařčena z torpédování sympatií pro napadenou zemi a snah o pomoc jejím obyvatelům. „Plně jsme vládu podpořili… zahraniční politika (vlády) je plně v souladu s hnutím ANO a s naším politickým názorem,“ ujišťovala.
Neboli ANO tu ukazuje svoji státotvornou tvář. Což ho nic nestojí, protože vládě po krku jde po jiné linii – zdražovací. Viz opět bývalá ministryně financí: „Pak je tady hospodářská, ekonomická politika. Tam jsme vládu kritizovali už před válkou na Ukrajině a kritizujeme ji i teď.“
Což je v pořádku a logické, opozice bývá vůči vládám kritická. Hnutí ANO ale zjevně nemá jasno v tom, jak moc „férové“ v tom má být. Alena Schillerová v nedělní Partii blahosklonně prohlašovala: „Poslouchali jsme něco o Babišově drahotě. My rozhodně nebudeme říkat Fialova drahota, protože to je nefér.“
Což by bylo moc hezké, pokud… pokud by podobné věci nevypouštěl do veřejného prostoru přímo její stranický šéf. Například v komentáři pro sobotní vydání koncernového deníku MF DNES (plus web iDnes.cz) s titulkem: „Macešská vláda. Prvních 100 dní Fialovy chudoby.“
Exministryně financí má ale pro vládu pochopení: „Oni to mají těžké, my jsme to měli těžké.“ A který kabinet si s tím poradil lépe? Stačí hádat jednou: „My jsme ale pomáhali a pomáhali jsme té střední třídě.“ A nejen jí. Stamiliardové schodky státních rozpočtů, k nimž přispěly i všemožné dárečky od předchozího kabinetu, samozřejmě nebyly problém.
Stejně tak není pro hnutí ANO problémem skloubit „hodnou“ proukrajinskou tvář s tou kritickou ekonomickou. Protože jak pravila Alena Schillerová: „Vláda se musí starat o všechny lidi, kteří jsou na území České republiky bez ohledu na to, jestli přišli z Ukrajiny, nebo se tady narodili.“ A hned vzápětí pro sichr dodala: „To není nic proti ukrajinským uprchlíkům.“
Na slova o „starání se“ reagovala ne zcela šikovně druhá z diskutujících v Partii, šéfka TOP 09 (a Poslanecké sněmovny) Markéta Pekarová Adamová: „Vlády se nemají starat o lidi.“ Následně se to pokusila dovysvětlit: „Vlády se mají postarat o to, aby tady bylo bezpečno…
Další, o co se má skutečně starat stát a vlády, aby lidé měli možnost se co nejlépe o sebe postarat sami… Nepotřebují k tomu vodit za ručičku.“ I tak nahrála opozici na smeč…
Ale zpátky k ANO. Jak by se tedy vláda měla starat? Třeba zjišťovat ceny nafty, benzinu, masa, meruněk či velikonočních zajíců v sousedním Polsku, jak to učinil v nedávných dnech Andrej Babiš (viz jeho příspěvek na sociálních sítích). I to Alena Schillerová hezky vysvětlila: „Pan předseda Babiš se zcela logicky zlobí, protože mu píší voliči, nejenom naši voliči, píší mu občané. Prostě stěžují si na svoji situaci.“
Hnutí ANO si zjevně našlo zbraň k útokům na vládu, se kterou cítí šanci na úspěch. Ať už má jít o prvotní „návratový“ úspěch v podzimních volbách komunálních, nebo třeba těch následných prezidentských. S tím je třeba počítat.