Dusno kolem České televize: Vedení vyhrožuje škrty. Ví ale, kudy kam dál?
Redukční plány Petra Dvořáka vyvolaly pnutí na politické scéně i v samotné České televizi. Generální ředitel představil úspory v celkovém objemu téměř jedné miliardy korun, pokud nedojde ke zvýšení koncesionářského poplatku. Přitom jde o důsledek dlouhodobé kumulace neřešených problémů, na nichž má částečný podíl i samotný management České televize.
Petr Dvořák uspořádal tiskovou konferenci, kde představil plán úspor 910 miliónů korun v letech 2023 až 2024. Ten zahrnuje zrušení programu ČT3 zaměřeného na seniory či omezení výroby – s výjimkou zpravodajství. Tedy méně dokumentů, seriálů, sportovních přenosů, filmové koprodukce, pořadů pro děti a počítá se také se snížením počtu zaměstnanců.
Pro mnohé vypadají takové změny dramaticky, otázkou ale je, proč situaci radikálně neřešila ČT už dříve.
Nestabilní financování
„Už dlouho upozorňujeme, že rozsah veřejné služby, který dnes poskytujeme divákům, budeme muset omezovat. Způsob financování je nestabilní. Se škrty jsme počítali, ale nepočítali jsme se zvýšením cen energií a inflace. Jen za energie letos zaplatíme o 100 miliónů víc,“ vysvětluje Dvořák. Kde bude televize nejvíc šetřit?
„Největší objem úspor plánujeme v oblasti původní tvorby a koprodukci. V nich by se mělo jednat o celkovou úsporu ve výši 410 miliónů korun. Česká televize je u nás největším producentem původní audiovizuální tvorby, ale i přes omezení budeme nadále usilovat o to, abychom v této pozici zůstali,“ sdělila Reflexu mluvčí ČT Karolína Blinková.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!