Zajímavosti voleb do Senátu: Méně kandidátů, více koalic
Na rozdíl od komunálních voleb je klání o místa senátorů mnohem více soubojem vlády a opozice. Je proto zajímavé podívat se na to, koho do letošního souboje o dvacet sedm míst v horní komoře našeho Parlamentu jednotlivé politické síly vyslaly.
Jeden na jednoho
Nejcharakterističtějším rysem letošních voleb je úbytek kandidátů. Do voleb jich bylo původně zaregistrováno „jen“ 179, což je o 54 méně než při posledních volbách ve stejných obvodech. Průměrně tak na každý obvod připadá jen necelých sedm kandidátů.
Extrémem je souboj na Ústeckoorlicku, kde se poprvé v historii našich senátních voleb odehraje souboj, jemuž fanoušci počítačových her říkají 1v1, tedy jeden na jednoho. Původně zde měla o mandát bojovat také historicky rekordní pouhá trojice kandidátů, ale po odstoupení jednoho z nich se zde utkají pouze kandidát KDU-ČSL Petr Fiala a anoista Stanislav Ešner, takže senátora budeme znát už po prvním kole.
SPOLU do Senátu
Hlavní příčinou úbytku kandidátů se stal trend posledních let v podobě společných koaličních kandidatur programově blízkých stran.
Na pravé straně spektra se například ukázalo, že zejména trojlístek ODS, KDU-ČSL, TOP 09 chce navázat na úspěch z loňských sněmovních voleb a v celkem 16 obvodech jde do voleb pod hlavičkou SPOLU. Navíc na Praze 6 tuhle koalici ještě doplnil STAN a na Táborsku lokální hnutí, takže SPOLU jde jednotně do voleb přesně ve dvou třetinách obvodů. Společně také našli silné osobnosti typu kardiochirurga Jana Pirka v Praze 10.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!