Krymská válka 2.0. Putin má ukrajinskou jadernou elektrárnu jako rukojmí
Fronty rusko-ukrajinské války se přes léto hnuly jen o pár kilometrů, přesto v poslední době vznikla mimořádně napjatá, až nebezpečná situace – Ukrajina střílí po anektovaném Krymu a Rusové možná chystají odvetu v největší jaderné elektrárně v Evropě.
Vitalij z městečka Kamjanka-Dniprovska na jihu Ukrajiny původně nikam odjíždět nechtěl. Doufal, že i v podmínkách ruské okupace bude možné přežít. V těsném sousedství stojí Záporožská jaderná elektrárna a místní ji také zprvu vnímali jako určitou záruku bezpečí. Doufali, že po atomových reaktorech nikdo střílet nebude a i okupanti nechají elektrárnu fungovat.
Ukázalo se to však jako naivní představa. Rusové přijeli přímo do elektrárny s vojenskou technikou a postupně omezovali počty zaměstnanců, kteří měli přístup na svá pracoviště. Nakonec přestali pouštět i směnu nutnou k zabezpečení provozu a mezi lidmi se začalo mluvit o tom, že hodlají vypnout i dva dosud běžící reaktory z celkových šesti.
Zhoršily se i podmínky v blízkém městečku Enerhodar, kde žijí zaměstnanci elektrárny a které je celé napojené na její systémy. Zejména prudce kleslo napětí v elektrické síti, že si člověk ani nemohl zapnout sporák (v Enerhodaru se využívá jen elektřina, plyn tu nemají). Lidé začali odjíždět, a když úřady ohlásily distribuci jódových tablet pro případ jaderné havárie, sebral se i Vitalij. Naložil do auta manželku a sedmnáctiletou dceru a zamířili pryč.
Vyděšení turisté
Dosud se sice lze dostat i na území kontrolovaná Kyjevem, je však třeba dát 500 dolarů (12 200 korun) převaděčům (peníze jdou zčásti na různé úplatky), a tak volili cestu přes anektovaný Krym, dále pak do Ruska a přes Pobaltí do Evropy. Někteří běženci volí tuto cestu i proto, že se tak do ciziny dostanou i muži mezi 18 a 60 lety, které jinak ukrajinské úřady ze země nepouštějí.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!