Jaderné mlžení jako taktika. Rusko vrhá na Ukrajinu kanónenfutr a vyhrožuje Západu
Mobilizace a jaderné zbraně jsou teď dvě ústřední témata války na Ukrajině. Jaké má Rusko možnosti? Může spoléhat na masu mizerně vycvičených záložníků a vyplatí se mu použít jadernou zbraň?
Problém je ve stálém utvrzování, jak je situace dobrá, a vlastně tak ve všeobecně rozšířeném lhaní. Systém je tím prolezlý shora dolů,“ prohlásil v propagandistickém pořadu ruské státní televize Solovjev Live Andrej Gurulev, generál v záloze, poslanec a člen vojenského výboru ruské Státní dumy.
Šlo o ostrou kritiku mířící úplně nejvýš, ale nejásejme. Tentýž člověk ve stejném pořadu před časem hřímal, aby Rusko poslalo na britské ostrovy jadernou pumu. Jde o dnes poměrně rozšířenou kritiku Vladimira Putina a jeho okolí z ještě bojechtivějších pozic, než je on sám. A je to také známka, že situace pro Rusko nevypadá vůbec dobře.
Ukrajina dál vytlačuje ruské jednotky na Donbasu a v krizové situaci je skupina vojsk na pravém břehu Dněpru v Chersonu a okolí, kde je kvůli neustálému ostřelování problém se zásobováním. Zachránit to mají dvě věci – mobilizovaní vojáci a umělé vytváření nejistoty kolem použití jaderných zbraní.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!