Takovým lidem jako on se můžete smát  a pískat na ně. Oni však nezapomínají.

Takovým lidem jako on se můžete smát a pískat na ně. Oni však nezapomínají. Zdroj: fotomontáž Jan Ignác Říha

Spis Andreje Babiše
Spis Andreje Babiše
Spis Andreje Babiše
Spis Andreje Babiše
Spis Andreje Babiše
41 Fotogalerie

Snaživý a schopný. Agent Bureš slaví čtyřicáté výročí podpisu spolupráce se Státní bezpečností

Jiří Sezemský

V bratislavské vinárně U Obuvníka proběhla 11. listopadu 1982 konspirační schůzka za účasti důstojníků Státní bezpečnosti. Podle dochovaných dokumentů na ní podepsal vázací akt agent s krycím jménem Bureš. Shodou okolností se jedná o současného prezidentského kandidáta Andreje Babiše, jenž vědomou spolupráci nadále odmítá. Co tomu předcházelo?

Andrej Babiš byl od roku 1980 členem komunistické strany a díky svým kádrovým předpokladům rychle postupoval v kariérním žebříčku. Vyšvihl se až na pozici zástupce ředitele obchodní skupiny bratislavského Podniku zahraničního obchodu Petrimex, kde pracovala nomenklaturní elita. V té době si ho Státní bezpečnost vytipovala jako možného spolupracovníka a označila ho registračním číslem 25 085.

„Vyhodnocen jako snaživý, schopný pracovník, má však menší praktické zkušenosti z komerční práce. Jeho jazykové vlastnosti jsou na dobré úrovni. Po politické stránce pramen hodnotí jmenovaného pracovníka jako soudruha, který se v praxi přidržel hospodářské politiky KSČ a je oddaný našemu zřízení,“ uvádějí tehdejší záznamy komunistické tajné služby.

Ze Šumanovy zprávy

Schůzka s Andrejem Babišem proběhla U Obuvníka před čtyřiceti lety, dne 11. listopadu 1982 v odpoledních hodinách. Zdokumentoval ji nadporučík Július Šuman, jenž měl „snaživého soudruha“ naverbovat ke spolupráci. Uvedl i útratu za občerstvení ve výši 65 korun z režijních nákladů Státní bezpečnosti.

Pokračovat ve sledování

Reklama za

Přeskočit intro
Sdílet
Rychlost přehrávání
Normální
Kvalita
Automatická
Titulky
Vypnout
Kvalita
Automatická
Language
Titulky
Options
Vypnout
Sdílet
Rychlost přehrávání
Normální
Audio-Only Mode
00:00
Uzamčený obsah
Reflexe Kalouska a Stoniše 60: Můžeme si být jisti, že České republice dělal premiéra člověk, který byl udavačem • Reflex.cz

Z jeho zprávy poprvé citoval týdeník Euro v prosinci 2011. Zveřejnil část archivních dokumentů v době, kdy začal Babiš uvažovat o vstupu do politiky. Co tehdy o průběhu schůzky napsal Šuman ve zprávě, kterou stvrdili jeho nadřízení důstojníci Rostislav Mátray a šéf ekonomické kontrarozvědky Milan Greguš?

„Kandidát byl vytěžen k ohlasům na úmrtí soudruha Brežněva, o čemž je zpracován samostatný záznam. Poté byl kandidát vyzván, aby se vyjádřil, zda chce nadále spolupracovat s orgány kontrarozvědky, s čímž jmenovaný souhlasil. Po vyjádření souhlasu bylo jmenovanému oznámeno, že splňuje předpoklady kladené na spolupracovníka československé kontrarozvědky a byl mu předložen k podpisu písemný závazek, který byl zakamuflovaný v propagační brožuře. Kandidát po přečtení podepsal bez dalších otázek a souhlasil, aby bylo nadále používáno krycí jméno Bureš.“  

Nesu vám dokumenty…

Na stejné bratislavské adrese je dnes místo vinárny U Obuvníka podnik Dobrá nálada. Těžko odhadnout, jaká nálada panovala mezi účastníky vázacího aktu před čtyřiceti lety, ale jistě byla plodná a inspirativní. Podle historika Patrika Dubovského tuto vinárnu vybrala Státní bezpečnost i z toho důvodu, že v ní byly oddělené boxy, „kde se dalo pohodlně sedět a povídat si, aniž by vás někdo druhý slyšel“.

Z dochovaného spisového materiálu lze rovněž vyčíst další detaily ze spolupráce agenta Bureše, jenž se dnes staví do role oběti komunistického režimu. Tvrdí, že byl tehdy pod tlakem kvůli „emigračkám“ v rodině, což mu ovšem nebránilo zastávat lukrativní pozici obchodního delegáta v zahraničí.

Záznamy Státní bezpečnosti hovoří o spokojenosti s jeho zodpovědností či o konkrétních schůzkách v bratislavských bytech. Zmiňují i konspirační heslo „Nesu vám dokumenty od pana Bureše“. Svazky obsahující jeho krycí jméno jsou archivovány v bratislavském Ústavu paměti národa. Část těchto materiálů byla spolu s mnoha dalšími skartována v prosinci 1989 z rozkazu generála Alojze Lorence.

Soudní spory bez výsledku

Andrej Babiš od počátku vědomou spolupráci odmítá a v roce 2012 podal na Ústav paměti národa žalobu. Slovenské nižší soudy mu zpočátku daly za pravdu. Opíraly se především o svědectví bývalých řídících důstojníků StB Júlia Šumana a Vladimíra Kuľhy, zpochybňující dokumentaci shromážděnou pracovníky ústavu.

Obrat nastal po verdiktu slovenského Ústavního soudu v říjnu 2017. Rozhodnutí nižších soudů zrušil a vrátil případ k novému projednání. Žalovanou stranou ve sporu neměl být Ústav paměti národa. Především ale přelomově zpochybnil věrohodnost bývalých příslušníků Státní bezpečnosti vypovídajících v Burešův prospěch, což musí brát v úvahu i budoucí soudy. Kvůli nezbavení mlčenlivosti byly jejich výpovědi nezákonné.

Poslední soudní líčení proběhlo v červenci 2022, kdy bratislavský krajský soud definitivně ukončil desetiletou soudní anabázi. Pokud se bude chtít Babiš nadále soudit, musí žalovat slovenský stát. Nebude to však mít jednoduché.

Patnáct udání

„Máme k dispozici třináct svazků, které se nacházely na pěti různých místech. Svazky byly dále podepsané kontrolními podpisy pracovníků různých řídících orgánů Státní bezpečnosti a dokonce i zástupci ministerstva vnitra,“ uvedl tehdejší ředitel Ústavu paměti národa Ondrej Krajňák.

Vyloučil, že by mohlo v tomto případě dojít k falšování údajů o evidenci. Znamenalo by to, že o falšování věděli lidé z více oddělení StB, od těch nejnižších pozic až po vysoce postavené náčelníky. Něco takového by se nedalo jednoduše zatajit. Tyto svazky se zachovaly v originále a příslušní důstojníci by se jejich falšováním dopouštěli nezákonné činnosti, což v případě agenta Bureše nedávalo žádný smysl.

Pokračovat ve sledování

Reklama za

Přeskočit intro
Sdílet
Rychlost přehrávání
Normální
Kvalita
Automatická
Titulky
Vypnout
Kvalita
Automatická
Language
Titulky
Options
Vypnout
Sdílet
Rychlost přehrávání
Normální
Audio-Only Mode
00:00
Uzamčený obsah
Kandidáti na prezidenta: Andrej Babiš • Videohub

Stejného názoru je badatel Radek Schovánek, který dříve pracoval v Ústavu pro studium totalitních režimů a svědčil proti Babišovi u bratislavského soudu. Podle něj existují dokumenty nasvědčující tomu, že agent Bureš předal minimálně patnáct udání. Navíc byl hodnocen jako jeden z nejspolehlivějších.

„Agenta Bureše si nechali i po poradě u federálního ministra vnitra v roce 1984, kde řešili, že mají velký počet agentů a z nich jen malý efekt. Po revizi na 3. odboru zbylo ze 127 agentů jen 57 nejspolehlivějších. A Bureš tam zůstal, což znamená, že zjistili, že přináší výsledky a vyplatí se mít ho v síti,“ uvedl Jerguš Sivoš z Ústavu paměti národa.

Na Hrad bez zábran

Andrej Babiš stále trvá na svém a opakuje, že již tři soudy rozhodly, že byl v seznamech Státní bezpečnosti veden neoprávněně. Jenže jejich rozsudky jsou anulovány a případné nové soudy mu za daných podmínek dávají jen mizivou šanci na úspěch.

Výsledkem dlouholetých soudních sporů je skutečnost, že šéf ANO je nadále evidován v registračních protokolech Státní bezpečnosti a nemá čisté lustrační osvědčení. V boji o Hrad to pro něj ovšem není žádná zábrana, stejně jako probíhající soud kvůli dotačnímu podvodu. Snaživost a schopnost překračovat kvůli svému prospěchu hranice normálu mu zůstaly, stejně jako agentu Burešovi před čtyřiceti lety.