Bohumil Pečinka: Ruský svět bez hranic
Krátce poté, co ukrajinská armáda osvobodila Cherson, prohlásil šéf Bezpečnostní rady Ruské federace Medveděv, že se tam jejich vojska vrátí. Důvodem je, jak řekl, že ruský svět nemá hranic. To je klíčový rys přemýšlení ruských politiků o světě.
Den předtím Maďarsko pohrozilo, že zablokuje pomoc EU okupované Ukrajině. Stalo se tak přesně 66 let poté, co ruská vojska v listopadu 1956 krvavě potlačila maďarské povstání proti komunistické moci. Jsou věci, které je nutné si připomínat, protože se neustále v jiných převlecích vracejí na scénu.
Kácení Stalina
Maďarské povstání se odehrálo v době uvolnění atmosféry mezi demokratickým a komunistickým světem po Stalinově smrti v březnu 1953. Jako důkaz dobré vůle komunistický pohlavár Chruščov o dva roky později souhlasil s neutralitou Rakouska a stáhl odsud svoje vojska. V únoru 1956 pak odsoudil Stalina a jeho režim osobní moci. V komunistických zemích to vyvolalo naději na snesitelnější poměry, což vyústilo v demonstrace v polské Poznani. Na demonstraci v říjnu 1956 se s nimi solidarizovali v Budapešti i jiných městech Maďaři. Pokojná demonstrace přešla v kácení sochy Stalina a střelbu ze strany tajné policie do davu lidí. Rychle vzplanul oheň demonstrací spojený s přebíráním moci.
Jedním z vůdců revoluce byl nově dosazený komunistický premiér Imre Nagy, jenž byl především Maďar hájící zájmy a suverenitu své země. Vyhlásil proto nezávislost, slíbil pluralitní politický systém a opřel se o lidovou vzpouru.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!