Přeložili jsem transparenty stávkujících studentů do lidské řeči

Přeložili jsem transparenty stávkujících studentů do lidské řeči Zdroj: Profimedia.cz

Marek Stoniš: Růst potíží nerůstu aneb Budoucnost po zelené revoluci

Marek Stoniš

Každá revoluce potřebuje svoji filozofickou základnu, o kterou se může opřít, citovat z ní chytré věty chytrých lidí, učinit z ní odborný předmět na vysoké škole a odkazovat se na ni. Nikdo se proto nemůže divit, že také představitelé současné zelené uhlíkové revoluce mají intelektuální zdroje, odkud čerpají třídní nenávist. Podobně jako když komunisti potřebovali svého Marxe, Engelse a trošku i Lenina.

Současná intelektuální studánka, ze které hltavě čerpají přední zelení revolucionáři, se jmenuje filozofie nerůstu. Je v podstatě jednoduchá: Aby se klima uklidnilo, musí se společnost založená na trhu, hospodářské soutěži, blahobytu, prostě kapitalismu, omezit a vzdát neustálého růstu. Lidé v nerůstové společnosti budou žít sice skromněji, ale odměnou jim bude stabilní klima a štěstí. (Všimněte si, že největšího štěstí logicky dosahují společnosti, které dlouhodobě dokonce dosahují záporného růstu – třeba severní Korejci, Afghánci, Súdánci atd.) Soukromé vlastnictví bude omezeno, co kdo bude potřebovat ke své osobní potřebě, nechť sdílí.

Jenže ono se to lehce řekne, hůř však zařídí. Naštěstí si ale královsky platíme moudré hlavy v Bruselu, které zanedlouho jistě implementují teorii nerůstu do evropských směrnic a zákonů! Nerůstový ráj na dohled. Téměř. Každá dobrá myšlenka, revoluce, začne totiž klopýtat, začne-li být uváděna v nový, lepší život. Když například komunismus střídal kapitalismus, padaly hlavy a tekla krev. A až nerůst vystřídá růst? Pokusme si představit, jak takové potíže nerůstu (neplést s růstem potíží!) budou za několik let vypadat.

Pravidelná měsíční porada společnosti Koště, lopaty, smetáky, a. s. Účastní se jí management firmy. Slovo si bere ředitel ­Novák. Je rudý vztekem. „Můžete mi vysvětlit, kdo způsobil, že jsme za minulý měsíc zase vydělali o třicet procent nad plán!? Za mnou v prezentaci jasně vidíte, že jestli to takhle půjde dál, budeme v prosinci za letošní rok celkově nad plán dvaačtyřicet procent!? A to je co? To je průser!!! V lednu můžeme čekat přepadovku z finančáku, nerůstovky (hovorový výraz pro Úřad centrálního plánování nerůstu) a půjdeme se co? Klouzat na úřad nepráce!“

Slovo si bere šéf marketingu Klouzek: „Pane řediteli, my tomu zájmu o naše zboží taky nerozumíme. V říjnu jsme pustili na sítě i do televize kontextovou kampaň na koště MD8 tak blbou, že jsme si byli jisti, že nás konkurence z Čistoty, půl zdraví zválcuje. Ale oni měli tu kampaň ještě blbější než my…“

Ředitel Novák: „Jak to? Vždyť jsme do marketingu přijali ty největší blbce na trhu, které nám personální doporučilo. Za co je platíme? Nebo neplatíme? Já už z toho taky blbnu… Aby nám lidi kupovali košťata?!“

Klouzek: „Šéfe, omlouvám se. Vánoční kampaň bude už tak blbá, že ji nic nepřekoná. Nejsou tam vidět žádné naše produkty a vše se odehraje na hnusném smetišti… A zkusím se poohlédnout po ještě větších hovadech, než v oddělení mám. Včetně sebe.“

Ředitel Novák: „Budu doufat… A teď k penězům. Jak to, že jich máme tolik? To chcete, aby nám to tady bejsbolkama vybílily zelené revoluční gardy, jak se to nedávno stalo v papírnách přes ulici, kde dokázali prodat ještě více hajzlpapíru, než vyrobili? To fakt chcete?“

Finanční ředitel Martinec: „Já se omlouvám, my za to ale nemůžeme. Kdyby distribuce tolik nedistribuovala, tak by nám tolik peněz nechodilo. Ale už jsem poslal podřízené na kurs kreativního účetnictví. Založíme tajné fondy, kde část peněz odkloníme, posléze po malých částkách vybereme a nakonec spálíme.“

Ředitel Novák: „Dobrý nápad. A teď prodej. Co kdybychom zdražili tak, že by naše zboží bylo tak nedostupné, že by ho už nikdo nekupoval a my se propadli do nerůstu?“

Ředitel prodeje Filip: „Makáme na tom, šéfe. Ještě si pohráváme s myšlenkou, že bychom zlevnili tak, že bychom měli na zboží zápornou marži a vůbec by se nám nevyplatilo prodávat. Děláme analýzu, co je nevýhodnější.“

Finanční ředitel Martinec: „Ale to je zase druhý extrém. Lidi nebudou mít peníze na jídlo, bydlení, oblečení a tak…!!

Ředitel Novák: „No, tak to si budeme muset vybrat: Buď štěstí, klidné klima, nebo růst. Mám dát hlasovat?“

Jak hlasování dopadlo? Jistě dobře.

Potíže nerůstu budou překonány!