Petr Pešek: Pozor na ta politická přání! Přímá volba prošla, zmrazení platů ne. A co dál?
Zmrazení platů politiků – zdůrazňováno, že hlavně poslanců – je oblíbený, populistický, ale hlavně šikovný politický trik. Navrhnete něco, co nemá šanci na schválení. A co je u voličstva zrovna populární, navíc v době snížených valorizací důchodů. Jenže občas se to zvrtne.
„Vláda rozjela asociální politiku, chce teď důchodce připravit o 1000 korun každý měsíc na penzích…“ argumentoval bývalý premiér, ale stále předseda nejsilnějšího opozičního uskupení Andrej Babiš, proč by se měly v rámci solidarity zmrazit platy politiků. Možná se měl zeptat svých spolustraníků v poslaneckém klubu ANO, ale to je vlastně podružné.
Celé do zapadá do kategorie legislativních návrhů, které jsou předkládány s úmyslem, že se dobře „prodají“ voličům, ale neprojdou. A nutno dodat, že ANO v tom není první ani poslední. Je to osvědčená metoda, jak nalákat voliče na chytlavé téma a pak si postěžovat, jak to neprošlo.
Jenže občas se to nepovede. Nejvýraznějším momentem je přímá volba prezidenta. Nesystémový a krystalicky populistický krok. Ale prošla a stačí připomenout dva hlavní důvody. Jednak neprůhledný, až podezřelý způsob první parlamentní volby hlavy státu, která se protáhla až do ledna 2003. Ale pořád byla legitimní, navzdory rudým hlasům podpory.
Ale opět – přímou volbu chtěl málokdo. A logicky, je to nesystémový krok, což se nejspíš ukáže i u prezidenství Petra Pavla. Stručně řečeno: dáme hlavě státu silný pocit legitimity a voličské podpory, ale nikoliv odpovídající pravomoci. Takže taková „princezna koloběžka“. A pokud z toho rámce začne vybočovat, bude šanován, stejně jako jeho předchůdci. Poprávu…
…protože ten problém je obecný. Řada legislativy se tu v uplynulých letech dělala čistě nárokově a ad hoc, zvláště za levicových vlád. Byť nejen, což je třeba pro korektnost přiznat. A taky s vědomím, že to „oni“ zablokují. Když se vrátíme k prvotnímu tématu – kolik poslanců ANO by přiznalo, že si chtějí zmrazit plat na zbývající roky v Poslanecké sněmovně?
Ale to je vlastně marginálnost. Kdo by třeba dneska znovu hlasoval pro přímou volbu prezidenta? A kdo by zvedl ruku třeba pro…?