Boris Johnson: někdejší premiér, který dotáhl brexit do konce

Boris Johnson: někdejší premiér, který dotáhl brexit do konce Zdroj: Profimedia.cz

Petr Sokol: Na ostrovech narůstá počet odpůrců brexitu. Mohla by se Británie vrátit do Unie?

Petr Sokol

Na britských ostrovech se v posledních měsících zvyšuje počet těch, kteří považují odchod jejich země z Evropské unie za chybu. Jen třetina občanů Spojeného království podle posledních průzkumů považuje brexit za úspěch.

Naopak až dvě třetiny Britů by si přály další referendum o vztahu jejich země k Evropské unii. A kdyby se takové lidové hlasování nyní konalo, až šedesát procent z nich by se teď rozhodlo pro návrat do Evropské unie. Podpora pro návrat do Unie je vůbec nejvyšší od okamžiku, kdy občané rozhodli v červnu 2016 o brexitu. Rekordní skepticismus vůči brexitu souvisí zejména s tím, že si nyní téměř 60 procent Britů myslí, že by jejich království bylo lépe v EU než mimo ni. I v tomhle ohledu současné průzkumy lámou rekordy.

Brexitová chyba

Nárůst protibrexitových nálad v rámci britské společnosti má dva hlavní zdroje. Tím prvním je demografický posun. I v referendu před téměř sedmi lety totiž platilo, že mladší voliči chtěli „pod Bruselem“ zůstat, zatímco nejstarší voličské skupiny byly největším voličským rezervoárem pro kampaň pod heslem „Leave“, tedy pro zastánce opuštění tehdejší unijní osmadvacítky. To se nezměnilo ani teď, ale logicky platí, že do průzkumů se postupně zahrnuje více a více nových prvovoličů, kteří posilují výsledek pro odpůrce brexitu. A v jejich řadách je až téměř 80 procent pro návrat do unijní společnosti. Nejstarší voliči sice nadále zůstávají baštou euroskepticismu, ale díky přirozené obměně obyvatelstva jejich hlas slábne.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!