Oliver Adámek: Učitelé proti vládě učitelů. Není vůbec jisté, zda protest pedagogů získá podporu veřejnosti
Na pondělí 27. 11. chystají školské odbory stávku učitelů, protestují proti snižování některých rozpočtů ve školství. Ubudou hlavně prostředky na platy nepedagogických zaměstnanců – třeba pedagogických asistentů či kuchařů.
Proč se školství nejvíc bouří zrovna za vlády plné učitelů, která vzdělání označovala za prioritu? Na první pohled to působí paradoxně – Parlament letos schválil zákon, kterým se platy učitelů zafixují na 130 % průměrné mzdy. K tomu je třeba dodat dva detaily: za prvé oněch 130 % bude počítáno z průměrné mzdy roku 2022. Za druhé jde o průměrné platy včetně příplatků za přesčasy, třídnictví či funkci ředitele. Reálně tedy bude brát většina učitelů méně. Přesto platí, že platy učitelů rostou stabilně i přes ekonomickou krizi a v podobě zákonné fixace dostanou oproti jiným státním zaměstnancům jistotu.
Zchudnou kuchařky a asistenti
Jinak jsou na tom ostatní zaměstnanci škol. Těm se v rámci škrtů sníží platy v průměru o dvě procenta jako dalším lidem ve veřejném sektoru. Podle školských odborů toto snížení budou ředitelé škol kompenzovat tak, že odeberou část platu učitelům. Výdaje státu přidělené školám na učitele se tedy sice zvýší, ale faktické platy o tolik nevzrostou ani u nich.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!