Petr Sokol: Trumpovo vyloučení z voleb. Většinu problémů si exprezident způsobil sám svým chováním
Třetí Trumpova bitva o Bílý dům, která formálně začne prvními primárkami v polovině tohoto měsíce, slibuje být ještě tvrdší a pro pozorovatele pikantnější než její dvě předcházející dějství.
Možná nejmarkantnějším dokladem této skutečnosti se stal poslední vývoj, kdy se orgány některých států pokoušejí pravděpodobného prezidentského kandidáta pravicových republikánů – Donalda Trumpa – diskvalifikovat z voleb. Trump, který se kromě toho potýká s bohatou paletou trestních obvinění a soudních procesů proti sobě, se už proti rozhodnutím orgánů ve státech Colorado a Maine odvolal k Nejvyššímu soudu USA. Ten je americkou obdobou našeho Ústavního soudu a bude mít ve věci poslední slovo i proto, že argumenty pro diskvalifikaci z volebního procesu vycházejí přímo ze znění ústavy.
Přes tento fakt ale platí, že pokus o vyloučení jednoho z hlavních kandidátů je důkazem, že v americké politice už definitivně panuje atmosféra vycházející z toho, čemu se říká cancel culture. Političtí protivníci se stali takovými nepřáteli, že si část politiků i občanů myslí, že by bylo nejlepší je z voleb vyloučit. Ač je konkrétně vylučování z voleb aktuálně větrem, který fouká z demokratické části politického spektra, není možné si myslet, že podobná atmosféra, jen v opačném gardu, nepanuje také u významné části republikánů. Souboj v letošních prezidentských volbách se zkrátka vede z obou stran za použití všech dostupných prostředků.
Neprohra
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!