Jefim Fištejn: Trump a třídní boj po americku. Kdo v USA financuje politiku?
Politici varují před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu a žádají posílit obrannou strategii, která umožní odvrátit tuto hrozbu světovému míru. Trump totiž i před pár dny zopakoval výhrůžku, která svou nerozvážností může, dle jejich názoru, nebezpečně oslabit Severoatlantickou alianci.
Záludné varování
Jeho spolustraník, senátor Marco Rubio, v rozhovoru pro televizi CNN vysvětlil smysl Trumpova varování takto: „Řekl, že členské země NATO, které dlouhodobě neplní své závazky vůči celku, nemohou počítat s tím, že my je plnit budeme i za ně, a v případě napadení vnějším agresorem je budeme bránit i za cenu vlastních životů. Máte něco proti tomu?“ Moderátor Jake Tapper mu nedokázal vysvětlit, že není závazek jako závazek a že skutečnost, že z 31 členů Aliance jen sedm v roce 2022 své závazky plnilo, tzn. dávalo na společnou obranu aspoň dvě procenta HDP, neznamená, že by byly méně oddané NATO než Spojené státy, které do společné kasičky přispívají zhruba čtyřmi procenty svého HDP.
Podobné záludné varování Trump adresoval členům obranného souručenství již v době svého prvního prezidentování. I tehdy jako nyní bylo varování odsouzeno politickým mainstreamem coby průhledná snaha o podkopání obranné jednoty Západu a jeho výsledkem bylo mocné ukáznění bloku. Ale neuznává snad současný prezident Biden, že v mnoha ohledech pouze kráčí ve šlépějích svého předchůdce? Na čem je tedy založen naléhavý apel, jenž může být redukován na heslo „Zastav Trumpa, zachráníš mír“?
No přece na ideologických stereotypech. Nevadí absence jakékoli logiky v takovém varování: žijeme snad v bukolickém míru, který může narušit Trumpův návrat? Jak to, že tyto očividné obavy nesdílí takový pronikavý myslitel jako Boris Johnson, bývalý britský premiér, jenž dokazuje pravý opak ve svém článku Trump je lepší volba pro mír v deníku Daily Mail? Ten Boris Johnson, jemuž Ukrajinci s láskou přezdívají Johnsoňuk na znamení toho, že ho pokládají za „čestného příslušníka jejich národa“? Rozcuchaný buřič hrál v době Trumpova vládnutí ve světové politice první ligu a odnesl si z ní zcela jiné ponaučení než dnešní škarohlídi. Jak to? A jak to, že s ním souhlasí takový zasvěcený odborník jako Kyrylo Budanov, úspěšný šéf ukrajinské rozvědky? Kdo z nich tedy smýšlí poctivě a kdo pouze jako většina?
Kdo se bojí Trumpa
Ti, co se bojí Trumpa, by měli umět rozlišovat příčiny a následky, nebo alespoň zkusit rozpoznat důvody, které z bizarní postavy činí nepotopitelnou loď americké politiky. Jinak budou muset označit velkou část amerického národa za hlupáky, jimž je třeba vysvětlovat, co je pro ně dobré a co špatné. Trumpovi se totiž podařilo neuvěřitelné – ve svých ideových východiscích a voličském zacílení proměnit Republikánskou stranu v pravý opak toho, co byla. Přiznání, že tato strana je nyní zájmovou formací dělnické třídy, je dnes neoddiskutovatelnou banalitou americké politologie. Potvrzují to všechny analýzy volebních výsledků prvních primárek: jen 35 % republikánských voličů má vysokoškolské vzdělání, zbytek se rekrutuje z řad „socek“: hasičů, instalatérů, poldů, pošťáků aj.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!