Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Štefek: Poslanci schválili další kolo „milostivého léta“. Odborníci se od navrženého znění distancují

Jiří Štefek

Dlužníci, kteří mají u své pojišťovny nesplacený dluh, dostanou v druhé polovině letošního roku šanci tento svůj prohřešek napravit. Počítá s tím návrh zákona o mimořádném odpuštění penále z pojistného na veřejné zdravotní pojištění, které tento týden schválila Poslanecká sněmovna ve zrychleném režimu již v prvním čtení. Toto další kolo „milostivého léta“, které tu probíhalo v minulých letech a týkalo se různých nedoplatkových deliktů, však okamžitě začalo sklízet kritiku.

Podle znění předloženého zákona by se letošní milostivé léto mělo uskutečnit mezi 1. červencem a 31. listopadem. V této době musí dlužníci zaplatit dlužné pojistné, zdravotní pojišťovny jim pak odpustí penále a poplatky. Dluh bude možné splatit jednorázově, u částek přesahujících pět tisíc korun až ve dvanácti splátkách. U dluhů nad padesát tisíc bude možné splácení rozdělit až do 36 měsíčních plateb.

Přestože u zákona nedoběhlo celé legislativní kolečko, už se stal terčem ostré kritiky. „Člověk v tísni se od této podoby milostivého léta distancuje a odmítá na něm jakkoliv participovat. Vyzýváme Senát Parlamentu ČR, aby chybu poslanců napravil,“ stojí na webu této organizace. Podle ní princip milostivého léta v minulosti stál na odpuštění příslušenství při zaplacení původního dluhu. Nicméně podle aktuálně schváleného návrhu budou dlužníci moct využít tuto příležitost pouze v případě, že dlužné pojistné i dlužné penále jsou již vymáhány v daňové exekuci.

„Ale zdravotní pojišťovny takto dluhy prakticky nevymáhají, obzvlášť VZP. Většinou si déle nechají dluh na pojistném u sebe a průběžně posílají do vymáhání a do daňové exekuce pouze dlužné penále,“ upozorňuje dluhový expert Daniel Hůle z Člověka v tísni. Akci místo milostivou nazývá „nemilosrdnou“. „My to vnímáme jako ohromný podraz ze strany ministra Válka. Loni v červnu sliboval, že milostivé léto připraví jeho ministerstvo tak, jak bylo schváleno pojistné milostivé léto pro Českou správu sociálního zabezpečení. S jediným rozdílem, že se bude vztahovat pouze na fyzické osoby, a nikoliv právnické. Stávající návrh bude moct uplatnit jen opravdu malé procento dlužníků,“ dodal Hůle.

Ministerstvo zdravotnictví argumentuje, že záměrem těchto omezení v novém zákoně bylo nepřipravit pojišťovny o peníze pro fondy prevence. Kdyby tato omezení nebyla, mohlo by podle Hůleho milostivé léto pomoct velkému množství lidí včetně velmi mladých. „Dětem, které se po střední škole včas nenahlásily na úřad práce a jimž chvíli trvalo, než si našly nějakou brigádu nebo práci, naběhl dluh na zdravotním pojištění čistě z důvodu nevědomosti o této povinnosti. Teď by to mohly napravit, ale pokud nebudou mít souběh daňových exekucí, tak milostivé léto na odpuštění penále neuplatní,“ dodává Hůle.

Zákon nyní míří do Senátu. Uvidíme, zda Senát vyhoví námitkám odborníků a provede v něm úpravy, nebo jej pošle na Hrad. Na případné změny jsou k dispozici ještě necelé čtyři měsíce. Pokud v něm ke změnám nedojde, odborníci varují, že předpis se zcela mine účinkem a využije ho jen zlomek dlužníků. „V navržené podobě je zcela zbytečné milostivé léto dělat. Dotkne se maximálně stovek lidí,“ prohlásil zakladatel Institutu prevence a řešení předlužení Radek Hábl, který je rovněž autorem Mapy exekucí.