Stanislav Balík: Proč se tolik na školách řeší politika a proč studenti podporují Palestince
Demonstrace na univerzitách na podporu Palestiny se po Americe přesouvají i do Evropy. I u nás se objevila akce proti akademikům (Irena Kalhousová), kteří přednášejí o Izraeli. Jak se díváte na to, že na akademické půdě se řeší, někdy i násilně, politické otázky?
Akademická půda je přirozeně půdou politickou, ačkoli si někdy mylně nalháváme, že má být přísně neutrální. Toto nepochopení pramení z toho, že ve spoustě věcí spoléháme na tradovaná tvrzení. Jedním z takových je právě údajný zákaz politické agitace na vysokých školách. Přitom když se podíváme do vysokoškolského zákona, zjistíme, že v jeho druhém paragrafu stojí pouze tohle: „Na vysokých školách je nepřípustné zakládat a organizovat činnost politických stran a politických hnutí.“ A to je něco podstatně jiného – toto ustanovení evidentně odkazuje na neblahou zkušenost s činností někdejší komunistické státostrany, která měla své struktury, jejichž prostřednictvím vykonávala moc. I na vysokých školách.
Ale zpátky k otázce. Před závorku vytkněme, že násilí nemá v politických debatách co dělat nejen na univerzitách, ale ani nikde jinde. Dále – je nejenom přirozené, ale i správné, když se na akademické půdě řeší politické otázky. Slovo „politické“ je přitom hodně široké a zdaleka není totožné s termínem „stranické“. Politické jsou takzvané velké hodnoty – svoboda, rovnost, bezpečí, efektivita. Politické jsou ale i o řád konkrétnější úrovně otázek a problémů: jaký typ volebního systému je pro danou zemi vhodnější, jaká jsou efektivní řešení různých válečných konfliktů, jaká je ideální míra a způsob zdanění, jaké efekty má inkluze ve vzdělávání, jaké demografické důsledky mají různá sociální opatření, k jakým ekonomickým dopadům může vést změna konstrukce motorů automobilů, co dělat s nedostatečnými kapacitami výroby elektřiny…
Politika je přitom v zásadě podobná akademii. Je postavena na předpokladu, že v lidské společnosti většinou neexistují bezalternativní pravdy a řešení. Politika je nástroj, který svobodné společnosti, v níž mají různé skupiny lidí různé názory a zájmy, umožňuje se společně domlouvat na řešení konkrétních otázek.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!