Atentát na Fica: Zmatek informací naplno ukázal příkop mezi slovenskou vládou a médii
Atentát na Roberta Fica plně odhalil jak rizika postinformační doby, tak hlavně hloubku příkopu mezi slovenskou vládou a médii. Už od zveřejnění první zprávy o postřelení slovenského premiéra se postupně objevovaly více či méně ověřené informace, což je při takto náhlé mimořádné situaci běžné a v prvních momentech i pochopitelné. Stejně jako to, že se v dnešním bezbřehém digitálním prostoru vedle zpráv od médií hned vyrojí i spekulace, dezinformace a videa bez kontextu. Méně běžný už ale je rozpor mezi tím, co znělo od slovenských médií a co od slovenské vlády. Už odpoledne představitelé Směru a SNS obvinili z atentátu na Fica opozici a novináře. Večer při jediném oficiálním brífinku k premiérovu zdravotnímu stavu toho dne mluvil ministr vnitra o tom, že Slovensko je na prahu občanské války. Podle způsobu informování to ale vypadá, že teď jde spíš o válku mezi tamní vládou a médii.
„Fico je po operaci a komunikuje,“ zněl titulek jednoho zpravodajského serveru. „Robert Fico bojuje o život,“ psalo se ve stejnou dobu na jiném. S rozporuplnými informacemi a nouzí po oficiálním ověření přicházejících zpráv museli a musejí bojovat jak slovenští, tak čeští novináři, kteří ze slovenských médií v mnohém hlavně v prvních hodinách čerpali.
Jak se vše stalo na místě, bylo od prvního momentu poměrně jasné. Na zasedání vlády v Handlové totiž byli přítomni novináři, mluvili s očitými svědky nebo jimi sami byli a regionální televize RTV Prievidza natočila útok na kameru. Pak přišly bleskové informace o střelci, které se nejdřív v některých médiích lišily – televize JOJ už několik desítek minut po útoku hovoří o 71letém muži, TV Markíza stále o muži ve středním věku, ale brzy se na jeho identitě shodnou. Následují reakce politiků, od kterých znějí vesměs slova o odsouzení atentátu, od Andreje Danka ze SNS a Ľuboše Blahy ze Směru ale i obviňování směrem k politické konkurenci a médiím. O podrobnostech události či zdravotním stavu premiéra v té době nikdo z vládních představitelů nemluví.
Těsně před 16. hodinou přichází slovenský Denník N s informací, že podle více zdrojů je Robert Fico mimo ohrožení života a převážejí ho do nemocnice v Banské Bystrici. Hned nato přichází první vládní oficiální vyjádření na Facebooku Roberta Fica naopak s tím, že premiér je v život ohrožujícím stavu. V dalších minutách přichází od novinářů Denníku N zpráva o tom, že Roberta Fica už přenesli na nosítkách na urgentní příjem stabilizovaného a při vědomí.
Zhruba hodinu poté přichází na informace o stavu premiéra embargo, podle televize Markíza byly personálu nemocnice zabaveny mobilní telefony. I tak ale Denník N přináší před šestou večer informaci o tom, že Robert Fico absolvoval CT vyšetření a je na operačním sále.
V podvečer provází nejasnosti i zprávy o střelci. Na sítích a následně v médiích se objevuje video, ve kterém mluví o svých politických motivech. Není ale jasný jeho kontext ani to, kdo video pořídil. A šíří se i informace o tom, že by měl být členem hnutí Progresivní Slovensko, což jeho představitelé hned vyvracejí.
Před osmou hodinou večer panuje v informacích o zdravotním stavu Roberta Fica asi největší zmatek. Od televizí TA3 a Markíza přichází zpráva, že je už po operaci, při vědomí a komunikuje. To přebírá i část českých médií. A potom přichází první vyjádření z nemocnice. Není ale od lékařů, zprávu o zdravotním stavu premiéra podává ministr obrany Kaliňák a ministr vnitra Eštok. Informují o tom, že Robert Fico je v kritickém stavu, v ohrožení života a stále už přes tři a půl hodiny na operačním sále. Potvrzují politický motiv střelce, vyzývají k zastavení projevů nenávisti a i od nich zní výtky k médiím a opozici. Poté se slovenská vláda prakticky odmlčela. Vážný stav Roberta Fica ještě v deset večer v České televizi potvrzuje český ministr vnitra Vít Rakušan. A to je pro slovenská a česká média poslední oficiální informace.
Od té doby na místě sbírají jen různé neověřené zprávy z různých zdrojů. Půl hodiny nato přichází nepotvrzená informace, že je Fico už po operaci. To záhy potvrzuje i slovenský vicepremiér Taraba, ale ne pro slovenská média, ale pro BBC. Z tohoto vyjádření tak čerpají i všichni ti, kteří stojí bez přímých informací před banskobystrickou nemocnicí, a to až do rána.
Dalších zpráv se veřejnost dočkala dnes ráno už přímo od nemocnice, tentokrát přišel ministr obrany Kaliňák i s ředitelkou banskobystrické nemocnice. Podle ní zůstává Robert Fico ve stabilizovaném, ale vážném stavu na jednotce intenzivní péče.