Petr Sokol: Jak může africká Rwanda vyřešit proud ilegálních přistěhovalců do Evropy?
Migrace a otázky jejího řešení hýbou předvolební kampaní před červnovým výběrem poslanců do Evropského parlamentu v mnoha zemích Unie. Největší vlna migrační krize je sice dávno pryč, ale do řady především západoevropských států stále proudí desetitisíce ilegálních přistěhovalců.
Tématem celounijní předvolební debaty o migraci se i proto stalo tzv. rwandské schéma. To je návrh řešení ilegální migrace, jak se ho v několika posledních letech pokouší prosadit britská konzervativní vláda. Návrh se minimálně nepřímo inspiroval v tzv. pacifickém řešení, které před časem zavedla Austrálie a podle něhož ti, kdo vstoupí do země protinožců ilegálně, putují do uprchlických táborů v některých pacifických ostrovních státech.
Odrazování migrantů
Britský kabinet vypracoval plán dohody se západoafrickým státem Rwanda, podle něhož by tato země měla na své území přijímat žadatele o azyl ze Spojeného království. Systém by měl fungovat tak, že by se vztahoval na migranty, kteří vstoupí do Spojeného království ilegálně a přijdou přes území státu, jejž Londýn považuje za bezpečnou třetí zemi. Jako příklad takové země může sloužit modelově Francie, v níž řada ilegálních migrantů směřujících do Británie jako do cílové země nastupuje na nejrůznější loďky a pašerácká plavidla. Právě jejich osud má být jedním z důvodů „rwandského“ řešení. Britská vláda chce zamezit tragédiím, jež se na kanálu La Manche odehrávají – pasažéři těchto plavidel často přicházejí i o život. Uprchlíci, kteří se štěstím La Manche překonají, mohou být podle nového britského zákona přesunuti k vyřizování žádosti o azyl do třetí země, konkrétně do zmiňované Rwandy. Britská konzervativní vláda chce ukázat, že dokáže tok migrace do země omezit a udělat opatření, které by odradilo další migranty od riskantní ilegální plavby na britské ostrovy.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!