Vláda Roberta Kaliňáka něj „nemůže pirátský výstup novináře akceptovat“. To už pravá ruka premiéra Fica sedí v představenstvu majitele  televize Markíza?

Vláda Roberta Kaliňáka něj „nemůže pirátský výstup novináře akceptovat“. To už pravá ruka premiéra Fica sedí v představenstvu majitele televize Markíza? Zdroj: ČTK / AP / Petr David Josek

Ministr obrany Robert Kaliňák po jednání slovenské vlády (16.5.2024)
Ministr obrany Robert Kaliňák po jednání slovenské vlády (16.5.2024)
Ministr obrany Robert Kaliňák po jednání slovenské vlády (16.5.2024)
Ministr obrany Robert Kaliňák po jednání slovenské vlády (16.5.2024)
Ministr obrany Robert Kaliňák po jednání slovenské vlády (16.5.2024)
7 Fotogalerie

Boj o nejsledovanější slovenskou televizi Markízu a orbanizaci médií. Hrozí podobný vývoj u nás?

Jiří Sezemský

Zklidnění rozbouřené situace na Slovensku po pokusu o atentát na premiéra Roberta Fica se nekoná. Atmosféra na mediální scéně houstne, což se projevuje v boji o vlivné televize. To zapadá do snahy slovenské vlády dostat pod kontrolu média po vzoru Viktora Orbána. Proč by nás to mělo zajímat?

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica se zlepšuje natolik, že byl převezený z banskobystrické nemocnice do domácího ošetřování. Výzvy části politických špiček k uklidnění vypjaté atmosféry a obviňování, kdo za útok může, vyznívají do prázdna.

Orbanizace televizí

Nejostřejší spory se vedou o nejsledovanější televizní stanici Markízu a o charakter veřejnoprávní instituce Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS). Tato média jsou pod tlakem už několik měsíců, v posledních dnech se ale vývoj kolem nich dramaticky vyhrocuje.

Posledním impulsem bylo vystoupení Michala Kovačiče, moderátora nejsledovanějšího slovenského diskusního pořadu Na telo vysílaného Markízou. Nezvykle otevřeně vystoupil v živém vysílání a kritizoval poměry v televizi, jejíž redakce čelí nátlaku svého vedení a vládních politiků. A nejen tam.

Kovačič popsal spory o podobu zpravodajství po nástupu nového ředitele Michala Kratochvíla počátkem letošního roku. Zmínil jeho zasahování do dramaturgie diskusí a hlavní zpravodajské relace Televizní noviny. Připomněl několikatýdenní bojkot svého pořadu koaličními politiky.

„Slovensko právě zažívá boj o orbanizaci našich televizí, na veřejnosti se debatuje o budoucnosti RTVS. Tento boj se ale ve skutečnosti odehrává všude,“ prohlásil Kovačič. Pokud se tento proces nepodaří zastavit, bude to mít podle něj zničující následky pro slovenskou demokracii.

Orbanizace médií znamená převzetí modelu, kdy maďarská vláda během patnácti let získala pod kontrolu většinu mediálního mainstreamu, ať už přímo, nebo přes spřízněné soukromé vydavatele. Jediný rozdíl je v tom, že slovenští následovníci to chtějí stihnout za několik měsíců.

Bude v Markíze stávka?

Vedení TV Markíza zareagovalo na Kovačičův proslov razantně. Považuje ho za neomluvitelné zneužití živého vysílání a nejhrubší porušení povinností. Stáhlo pořad Na telo „dočasně“ z vysílání. Má být obnoveno na podzim, ale zjevně v jiném formátu a autorském složení. Tento krok plánovalo už dříve, což se zřejmě stalo katalyzátorem moderátorovy hry vabank.

Za Kovačiče se postavila zhruba stovka zaměstnanců Markízy. Vyhlásila stávkovou pohotovost poté, co vedení televize odmítlo jejich požadavky směřující k zachování dosavadní redakční nezávislosti. Obě strany sporu zatím nehodlají ustoupit a není jasné, jak se bude situace vyvíjet dál.

Jistě lze namítnout, že soukromý majitel má právo určovat pravidla hry, tedy i podoby svého zpravodajství. To platí i pro skupinu PPF, jež v roce 2020 převzala při rozsáhlých mediálních akvizicích i slovenskou Markízu. Tehdy ovšem slibovala, že nebude sahat na vnitřní redakční svobodu, což dodnes odmítá, a donedávna to skutečně platilo. Kovačič vysílá svůj pořad už šest let a k utahování šroubů dochází až po nástupu Ficovy vlády.

O politizaci rozjitřené situace v Markíze svědčí i rozdílné reakce představitelů opozice, kteří vývoj kritizují, a vlády. Olej do ohně přilil ministr obrany Robert Kaliňák. Vláda podle něj „nemůže pirátský výstup novináře akceptovat“. To už pravá ruka premiéra Fica sedí v představenstvu tohoto mediálního domu?

Tlak na veřejnoprávní média

Složitý je celkový kontext situace na Slovensku, kde k podobně překotnému vývoji dochází i v jiných televizích. Soukromá televize Joj vyřešila před několika týdny problém, že do jejího diskusního pořadu Na hrane odmítali chodit koaliční politici, jeho zrušením.

Diskusní pořad V politice vysílaný televizní stanicí Ta3 opustili oba moderátoři. Změna na moderátorských postech se očekává i po zrušení RTVS koncem června v pořadu O pět minut 12.

Vývoj kolem slovenských veřejnoprávních médií soustředěných po vzoru BBC do jedné společnosti je dalším neuralgickým bodem polemik vyvolávajících silné emoce. Ficova vláda chce dosáhnout rychlé výměny jejich vedení změnou zákona.

V dubnu schválila zákon o Slovenské televizi a rozhlasu (STVR), který předpokládá odchod současného ředitele Ľuboše Machaje. To by měl být předpoklad ovládnutí veřejnoprávních médií současnou vládní garniturou. Nyní je tato předloha projednávána v parlamentu, kde se dá očekávat její hladké přijetí.

Dlužno dodat, že svůj díl odpovědnosti nese i bývalá vládní koalice, především předseda strany Svoboda a Solidarita Richard Sulík. Ten podmínil podporu státního rozpočtu zrušením koncesionářských poplatků. Veřejnoprávní média jsou dnes financována z rozpočtu, což vládě usnadňuje manévrovací prostor k prosazení svých záměrů.

Babiš ve stopách Fica?

Tím se dostáváme k otázce, zda podobný vývoj hrozí i u nás. Nelze jej zcela vyloučit. První kroky byly učiněny už před jedenácti lety, kdy se majitel obří korporace Andrej Babiš rozhodl vstoupit do politiky. Koupil tehdy nejvlivnější mediální dům Mafra a další média s deklarovaným zájmem, aby o něm „psala pravdu“.

Následné masivní změny v redakcích vlastněných Agrofertem vedly k otevřenému prosazování Babišových politických a i obchodních zájmů, a nemalou měrou přispěly k volebním úspěchům hnutí ANO v následujících letech. Tato opora nemizí ani po prodeji vydavatelství jinému vlastníkovi. Redakce zůstávají beze změny, stejně jako jejich zaměření a podpora původnímu majiteli.

K radikalizaci uvažování současného opozičního lídra došlo po několika posledních volebních porážkách, zejména po debaklu v prezidentské volbě. Obvinil z porážky média a zejména moderátora České televize Martina Řezníčka, čímž jen maskoval svoji frustraci a vlastní odpovědnost za neúspěch.

Šéf ANO setrvale a nevybíravě útočí na jemu nenakloněná média. Nový ředitel České televize Jan Souček po setkání s expremiérem přiznal, že mu již oznámil záměr zrušit koncesionářské poplatky, pokud se vrátí k moci.

Babišovi slouží Fico, s nímž ho pojí dlouhodobé osobní vazby, jako vzor. Když v lednu 2018 jako premiér své první vlády navštívil Slovensko, přivítal ho Fico slovy: „Vitaj doma“. To hovoří za vše. Skrývá to i odpověď na otázku, co lze u nás očekávat do budoucna, pokud se opoziční lídr stejně jako jeho sousední přítel vrátí k moci.