Donald Trump kritizoval své odsouzení i soudce v projevu v Trump Tower (31.5.2024)

Donald Trump kritizoval své odsouzení i soudce v projevu v Trump Tower (31.5.2024) Zdroj: ČTK / AP / Julia Nikhinson

Donald Trump kritizoval své odsouzení i soudce v projevu v Trump Tower (31.5.2024)
Donald Trump kritizoval své odsouzení i soudce v projevu v Trump Tower (31.5.2024)
Donald Trump kritizoval své odsouzení i soudce v projevu v Trump Tower (31.5.2024)
Donald Trump kritizoval své odsouzení i soudce v projevu v Trump Tower (31.5.2024)
Donald Trump kritizoval své odsouzení i soudce v projevu v Trump Tower (31.5.2024)
9 Fotogalerie

Viliam Buchert: Americká noční můra – Trump je odsouzen za zločin, Biden je neschopa. A teď si vyber

Viliam Buchert

Amerika má velký politický problém – v úterý 5. listopadu budou voliči vybírat hlavu státu ze dvou problematických kandidátů. Republikán Donald Trump se stal prvním prezidentem v historii USA, který byl shledán vinným ze zločinu a také další jeho kauzy jsou toxické. Demokrat Joe Biden je zase většinou Američanů považovaný za starého a popleteného. Ať bude zvolen Trump či Biden, noční můra v podobě polarizované společnosti proto nezmizí. Pocit rozdělení ještě zesílí.

Proces, ve kterém byl Donald Trump v New Yorku odsouzen, se točil kolem plateb ve výši 130 000 dolarů, které bývalý právní zástupce prezidenta Michael Cohen zaplatil pornoherečce Stormy Daniels za dohodu o mlčení před prezidentskými volbami v roce 2016. Cohen si ji tím měl koupit, aby nic neříkala o údajnému sexu s Trumpem. Ten měl proběhnout na golfové akci v roce 2006, prezident to ale popírá. Herečka pak dohodu porušila, což v Americe není obvyklé. Co to má vlastně ale společného s politikou? Prokurátoři se opřeli o newyorský volební zákon, dle kterého mělo jít o trestný čin spiknutí „za účelem podpory nebo zabránění zvolení jakékoli osoby do veřejné funkce nezákonnými prostředky“ a také o porušení federálního zákona o volební kampani, falšování jiných obchodních záznamů či porušení daňových zákonů. To vše dokázalo zasáhnout do vysoké politiky kvůli údajnému sexu kdysi před osmnácti lety…

O samotném Donaldu Trumpovi ale neřekl rozsudek Američanům nic nového. Kontroverze provázejí bývalého prezidenta celá desetiletí. Ovšem důležité jsou kulisy, které vidíme kolem. Americké listopadové prezidentské volby mohou být podle odhadů vyrovnané, počet nerozhodnutých voličů je relativně malý a celkový výsledek (podobně jako minule) závisí na hlasování v několika málo státech unie. Každý, i hodně marginální posun, bývá u vyrovnaných voleb důležitý. Podle amerických médií se totiž plný účinek rozsudku neprojeví okamžitě. Předpokládat, že se teď příznivci Trumpa od něj masově odvrátí, je nereálné. Jenže i ztráta několika procent voličů může exprezidenta ve volbách potopit. Někdo se může rozhodnout nevolit ani Trumpa, ani Bidena, ale někoho jiného, nebo nedát svůj hlas vůbec. Vše bude hrát svoji roli.

Odsouzení Trumpa budou pořád využívat jeho protivníci, protože po představení celého rozsudku, které proběhne 11. července, jej budou moci označovat za zločince. Cejch, který si zatím od soudu neodnesl žádný prezident USA v historii. Přitom podle právníků ve srovnání s jinými obviněními Trumpa, například v souvislosti s útokem na sídlo Kongresu 6. ledna 2021 či vyhrožování ohledně údajně zmanipulovaných voleb v roce 2020, nejde o tak závažnou a důležitou věc. Jenže v dalších kauzách nebude podle všeho do listopadových voleb rozhodnuto.

KAMPÁŇ!

Donald Trump označil rozsudek za „zmanipulovaný“ a za „ostudu“ a dodal, že „skutečný verdikt vynese 5. listopadu lid“. To je pravda, ale někteří Američané neslyší rádi, když se zpochybňuje autorita soudů, na což Trumpova falanga hraje. Bývalý prezident si dokonce vychloubal, že by „mohl někoho zastřelit na newyorské Páté avenue a jeho příznivcům by to nevadilo“. Neplatí to ale pro všechny jeho přívržence. A Trump zachází dál a dál. Riskuje. Zaútočil i na manhattanského okresního prokurátora a demokratického politika Alvina Bragga, který je černochem, což také hraje v citlivém předvolebním klání roli. Trump jej označil za „zvíře“ a za „zdegenerovaného psychopata, který nenávidí USA“. Bragg odpověděl po svém, když zdůraznil, že vyhrál svůj případ proti Trumpovi ve všech 34 bodech obžaloby.

Aby toho nebylo pro americké voliče málo, těžké období čeká teď i prezidenta Joe Bidena. Příští týden jeho syn Hunter stane před soudem kvůli obvinění z trestného činu držení zbraně ve státě Delaware. To republikánům poskytne příležitost přejít do protiútoku, protože se budou snažit překrýt Trumpovo odsouzení jiným procesem. Rozdělená společnost dostane dál naloženo.

Američtí komentátoři se přitom shodují v jednom – pokud by demokraté dokázali nabídnout silnějšího, mladšího a přesvědčivějšího kandidáta, Trump by zřejmě neměl šanci. „Ano, je samozřejmě pravda, že odsouzení za 34 trestných činů by stačilo k demolici kariéry každého normálního politika. Jenže Trump není normální politik… Jedinou jeho cestou k vítězství je po rozsudku koalice zahrnující mnoho republikánů a nezávislých, kteří ho považují za politováníhodného, ale myslí si, že druhé Bidenovo období by bylo ještě politováníhodnější,“ napsal ve svém komentáři John Harris, šéfredaktor serveru Politico. A dodal: „I když se všechny důsledky pravděpodobně projeví pomalu, byl tento týden pro Trumpa zatím snad nejhorším v tomto roce a pro Bidena nejlepším. To neznamená, že verdikt z Manhattanu najednou změní průběh voleb – nic v historii Trumpových skandálů tomu nenasvědčuje. Neznamená to, že obrovské zástupy voličů budou najednou souhlasit s Bidenovým argumentem, že na podzim se bude volit demokracie jako taková. Pokud tomu někdo až dosud nevěřil, proč by měl případ falšování dokumentů za účelem zakrytí údajné sexuální indiskrece změnit jeho názor?“

Všechny průzkumy navíc ukazují, že většina Američanů je nespokojena s možnostmi pro prezidentskou volbu. Pro mnohé není ani Trump, ani Biden, ta správná možnost. Nový průzkum Cook Political Report mezi voliči z nerozhodnutých států (ty ovšem rozhodnou) ukázal, že Biden vede mezi nejspolehlivějšími voliči se 49 procenty ku 45, ale mezi méně pravidelnými voliči zaostává za Trumpem až o 10 bodů, konkrétně je poměr 41 ku 51 procentům.

I z toho je vidět, že prezidentské volby se v Americe už poněkolikáté za sebou změnily ze svátku demokracie pro mnohé voliče na černou můru.