Viliam Buchert: Superdebata České televize byl nonsens, tři zástupci jedné koalice Spolu v ní být neměli
Česká televize se neustále ohání veřejnoprávností, což by mělo znamenat, že vyváženě prezentuje různé názorové a politické proudy české společnosti. V případě finální čtvrteční Superdebaty k volbám do Evropského parlamentu ale šlápla dramaturgicky úplně vedle. Pozvala předsedy politických stran zastoupených v Poslanecké sněmovně bez ohledu na to, že tři těchto stran kandidují v eurovolbách v jedné koalici, konkrétně koalici Spolu. Hrála se tak za přispění ČT s opozicí přesilovka, navíc nebyla pozvána komunistka Kateřina Konečná, která v europarlamentu sedí a podle všech průzkumů tam opět míří. Veřejnoprávní Česká televize tak nastavila nerovné podmínky.
Debata v České televizi za účasti sedmi hostů byla nezajímavá především tím, že pět politiků říkalo v podstatě to samé. Co jiného očekávat od zástupců vládních stran, u nichž se pohled na některé otázky moc neliší. To je na jednu stranu pochopitelné a Petr Fiala (ODS), Ivan Bartoš (Piráti), Marian Jurečka (KDU-ČSL), Vít Rakušan (STAN) a Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) tak mohli z různých pozic útočit na zástupce opozice Karla Havlíčka (ANO) a Tomia Okamuru (SPD). Dělali to s gustem a někdy byli stejně agresivní jako například Okamura, který taktem v diskusích nikdy nevynikal. Naprostým nonsensem byl u toho ale tah ČT pozvat tři zástupce koalice Spolu do jednoho pořadu. Že všichni sedí v Poslanecké sněmovně? No a? Jak to souvisí s Evropským parlamentem, do kterého jdou společně na jedné kandidátce? Vyvrcholení této taškařice jsme viděli v posledních minutách debaty, kdy si v závěrečném slovu koalice Spolu třikrát v klidu zopakovala, koho že to mají voliči vybrat.
Připomínka Karla Havlíčka z ANO, že televize nastavila nerovné podmínky, byla oprávněná. A to mělo hnutí ANO ještě štěstí, že všehoschopný a výmluvný Havlíček nahradil Andreje Babiše, který podobné diskuse moc „nedává“. Struktura debaty ale byla narušena, protože ať řekl Havlíček a Okamura cokoli, hned zaznělo pět oponentních hlasů, z toho tři z jedné kandidující koalice. Bylo to pak nezajímavé i pro diváky. Přítomen měl být jen jeden zástupce koalice Spolu.
Chybou ČT také bylo, že nebyla pozvána komunistická poslankyně Kateřina Konečná, která je členkou Evropského parlamentu 10 let a podle všech průzkumů (i těch, které si nechala dělat samotná Česká televize) by opět měla zamířit do Bruselu a Štrasburku. Udělat sestavu pro eurovolby podle složení sněmovny byl nesmysl.
Do prekérní situace se kvůli dramaturgii pořadu dostala i moderátorka Jana Peroutková. Ukočírovat debatu, ve které útočí pět naklonovaných vlčáků na dva opoziční politiky je v podstatě nemožné. Podle toho to také vypadalo – kvůli vzájemnému poštěkávání nebylo někdy rozumět tomu, co bylo vysloveno, bylo velmi nesnadné se v tom orientovat a moderátorka neměla bič, aby diskutující usměrnila. Havlíček a Okamura se sice snažili vzdorovat (tímto nehodnotím jejich názory, ale nastalou situaci), jenže to v podstatě nešlo. Podobné debaty přitom jen dál rozdělují společnost a nejsou pro mnohé voliče žádným lákadlem jít k urnám. Česká televize by měla jít proti takovému mentálnímu cirkusu, ne ho špatnou dramaturgií podporovat.
Veřejnoprávní médium by mělo před důležitým hlasováním především nastavit spravedlivé podmínky, jenže tentokráte se to v případě Superdebaty k volbám do Evropského parlamentu nepodařilo. Veřejnoprávněji se paradoxně zachovala komerční televize CNN Prima News, která se přitom někdy vyžívá v dryáčnictví. Udělala dvě závěrečné debaty, do první pozvala pět různých zástupců kandidátek, které mají šanci na vstup do europarolamentu (Bartoš, Rakušan, Okamura, Konečná a Šlachta) a do druhé představitele dvou nejsilnějších politických subjektů (Fiala, Babiš). Česká televize na to šla u Superdebaty jinak a šlápla vedle.