Tomáš Vlach: Vykoupit vinu krví. Rusové posílají do boje odsouzené vrahy a kanibaly
Jak jako za druhé světové války působí na Ukrajině trestní jednotky, vězni teď už bojují na obou stranách.
Případ masového vraha a kanibala Denise Gorina šokoval koncem minulé dekády celé Rusko. Spáchal čtyři vraždy a při tom konzumoval maso obětí, protože mu chutnalo. V roce 2018 ho soud poslal na 22 let do vězení. Ve vězení podepsal kontrakt s wagnerovci, po jejich puči a rozpuštění bojoval v oddíle ministerstva obrany Štorm Z, složeném z vězňů. Loni na podzim utrpěl středně těžké zranění a dostal od prezidenta Putina milost. Pak se dostal do vojenské nemocnice v Južno-Sachalinsku. Na svobodě to však bude mít těžké, každý ho zná a rodiny obětí slibují pomstu.
Podobně byl po zranění v bojích na Ukrajině omilostněn Nikolaj Ogolobjak, jenž dle soudu vraždil a pojídal lidi během rituálů satanistické sekty, či třeba bývalý policista Sergej Chadžikurbanov, odsouzený za organizaci vraždy novinářky Anny Politkovské. Ten podepsal s ruskou armádou druhý kontrakt už ve velitelské funkci.
Zůstávat v armádě teď už ostatně musí všichni zverbovaní vězni, a to až do konce války, po půl roce dostávají jen podmínečné propuštění. Návraty po půl roce, pokud přežijí (šance jsou zhruba poloviční až třetinové), totiž vyvolávaly negativní reakce a nepřispělo k nim ani to, že někteří páchali kriminální činy znovu. Jako třeba Ivan Rossomachin, který po týdnu v rodné vesnici podřezal pětaosmdesátiletou stařenu.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!