Petr Sokol: Pro Marine Le Penovou je vzorem italská premiérka. Ta si ale nikdy nezadala s Ruskem
Největší politická bomba v letošních evropských volbách vybuchla ve Francii. V Česku se teprve čekalo na výsledky, když francouzské odhady ukázaly, že letošní klání o zastoupení ve štrasburském parlamentu v zemi galského kohouta vyhrálo pravicově protestní Národní sdružení (RN) Marine Le Penové.
To by neznamenalo až takové zemětřesení, protože uskupení, kterému Marine Le Penová fakticky velí, skončilo jako nejsilnější strana ve francouzských evropských volbách už potřetí za sebou. Tentokrát se ale jednalo o drtivé vítězství, kdy listina lepenovců získala s více než 31 procenty dvojnásobek hlasů oproti druhému v pořadí – kandidátce vládní strany prezidenta Macrona.
Macronův vabank
Francouzská hlava státu zareagovala zejména pro zahraničí šokujícím způsobem, když už na základě těchto volebních odhadů rozpustila Národní shromáždění a vyhlásila na poslední červnový den předčasné volby. Macron vsadil na to, že velká část Francouzů bude v šoku z vysokého vítězství lepenovců a nebude jim chtít předat vládu v zemi v době, kdy v ní už za měsíc proběhne dlouho očekávaná olympiáda. Riskantní tah má ovšem i druhou variantu konce, v němž ale prezident Macron také viděl určitou výhodu. Když lepenovci přesto vyhrají, ponese jejich nejvýraznější politička Marine Le Penová odpovědnost za vládu, které bude Emmanuel Macron všemožně politicky házet klacky pod nohy. Komplikované vládnutí v tzv. kohabitaci, při níž je prezident a premiér z jiného politického tábora, Le Penovou v Macronově scénáři alespoň hodně oslabí pro příští prezidentské volby.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!