Den modrých obrazovek: Drobná chyba v kódu vedla k největšímu kolapsu IT v historii. Může se to opakovat?
Zpackaná aktualizace zabezpečení systému Windows ochromila minulý týden světová letiště, na desítky hodin zablokovala globální bankovní služby a přerušila vysílání některých televizních stanic. Budou podobné výpadky stále častější?
Škody za miliardy
O tom, že existuje firma CrowdStrike, podnikající v oblasti kybernetické bezpečnosti, neměla do nedávna většina řadových uživatelů internetu a informačních technologií ani tušení. Většina světové populace rovněž nevěděla, že společnost CrowdStrike poskytuje své služby více než polovině společností na žebříčku Fortune 500, tedy pětistovce nejbohatších korporací západního světa. Nyní se jméno společnosti CrowdStrike skloňuje na celém světě.
Několik řádek chybného kódu, jímž firma 19. července krátce po čtvrté ráno greenwichského času nakrmila počítače svých zákazníků, totiž vedlo k největšímu výpadku informačních technologií v moderní historii. Desítky tisíc zaměstnanců v bankovním sektoru či ve službách náhle zíraly na „modrou obrazovku smrti“, jak se přezdívá stavu, kdy počítačový systém zamrzne tak, že musí být nouzově restartován do základního nastavení. Dispečeři letového provozu oslepli, protože z jejich monitorů náhle zářila uniformní modrá místo přehledu dění na nebi. Významné části kolotoče globálního kapitalismu, životně závislé na nepřerušeném toku dat, se zastavily. Škody na celosvětové ekonomice dosahují vyšších jednotek miliard dolarů.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!