Karel Steigerwald: Roky 1968 a 1969 jako siamská dvojčata. A po nich dvacet let reálného socialismu
Máme nyní polovýročí Husákova násilí a staré otázky jsou tu zas. Byl masakr a střelba do převážně mladých lidí v srpnu 1969 zločin, nebo jen čin? Dal střílet do lidí, ale nedali ho k soudu. Byly tisíce demonstrantů hrdiny, které zrodilo pražské jaro? Nebo byly, jak říkala Husákova klika, nástroje imperialismu?
Do lidí dal Husák střílet, aby dokázal Rusům, že mu mohou svěřit do správy celé Československo. A pražské jaro o rok dříve bylo hledáním svobody v lůně marx-leninismu? Byl Dubček v roce 1968 reformátor rudé diktatury, nebo v roce 1969 zrádce lidské tváře socialismu, kterou sám představoval? Nebo oboje? To jsou otázky, v nichž nemá česká společnost dodnes jasno. Je to týž problém jako spor, zda bratři Mašínové byli hrdinové v boji za svobodu, nebo vrahové v žoldu imperialistů? Nekonečné spory o další události, z nichž se naše dějiny skládají, jsou zdrojem pochyb, případně hanby a nepohody, v níž Češi odjakživa žijí. Muži a ženy roku 1968 chtěli nasadit na obličej dvacetileté komunistické hrůzovlády masku demokracie.
Nesmířeni s dějinami
Češi nejsou se svými dějinami smířeni, tím méně shodnuti. Výsledkem roků 1968 a 1969 bylo další dvacetileté budování reálného socialismu. Biľak ho definoval stroze: reálný socialismus je to, co je teď. Skrytá ruská okupace se proměnila ve viditelnou. V květnu roku 1434 strhla se u Lipan pověstná bitva, která ukončila léta vraždění a devastaci Českého království husitskými fanatiky. Ve škole nám vyprávěli, že to byla tragédie založená na zradě. Pokrokové husity soudruha Prokopa Holého, kteří v tom vyprávění představovali cosi jako předchůdce komunistů, zradila pestrá koalice různých umírněných husitských směrů s katolíky, která chtěla krvavé husitské války ukončit. Porážka husitů se dodnes považuje za národní tragédii. Od Lipan se odvíjelo vše zlé. Co se stalo opravdu, jaké proudy a odchylky od víry pohořely či uspěly, bylo ale mnohem složitější. Dokládá to nápis na pomníku lipanského neštěstí z konce 19. století, kde jsem si před dvaceti lety přečetl, že v bitvě u Lipan zanikla husitská demokracie. Tvrzení hodné Putina.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!