Pavel Páral: Takový normální schodek. Stát na sobě nešetří ani v případě lidí, ani pokud jde o výdaje
Ministr financí Zbyněk Stanjura si loňskou změnou zákona, který zrušil povinnost zveřejnit základní parametry státního rozpočtu na další rok už ke konci června, ušetřil prázdninové mediální bitky s kolegy z vlády i s parlamentní opozicí, ale nyní ostré kritice stejně neunikl.
Už projednaná verze státního rozpočtu na volební rok 2025 zveřejněná o poslední srpnové noci nadšení nevyvolala. Nejen u těch, kteří čekali, že s volbami vláda otevře dlaň. Ani ti z naivnějších, doufajících, že rozpočtová konsolidace bude pokračovat nějakými novými úspornými nápady, nemohou jásat.
S windfall dopomocí
Konečný Stanjurův deficit pro příští rok ve výši 230 miliard je o miliardu lepší než nedávno zveřejněný limit a o 22 miliard pod plánovaným letošním schodkem. Není to opravdu nic omračujícího na rok, kdy se nemá udát nic mimořádného a ministerstvo financí očekává hodně optimisticky růst ekonomiky o 2,7 procenta, což je nad běžnými českými poměry a už dlouho jsme to nezažili. Navíc pokud by Stanjura splnil dříve ohlašované zrušení windfall tax (daň z neočekávaných zisků), kterou skoro celou platí jen ČEZ, k žádnému snížení deficitu by nedošlo, byl by v příštím roce o čtrnáct miliard vyšší než letos. Z této daně má totiž přitéci zase 36 miliard, z nichž budou financovány běžné výdaje státu. Nicméně s příštím rokem windfall tax tak jako tak ze zákona končí a Stanjura bude napřesrok v srpnu muset lepit nemalou díru v příjmech při chystání rozpočtu už pro příští vládu.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!