Viliam Buchert: Politické tsunami v Německu. Co je jeho hlavní příčinou?
Volby v německých spolkových zemích Durynsko a Sasko skončily 1. září naprostou katastrofou pro tři strany (SPD, Zelení a FDP), jež vládnou na celostátní úrovni. Naopak krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD) vyhrála v Durynsku, což je poprvé od druhé světové války, kdy zvítězila u našich sousedů strana podobného typu. Navíc politický start-up roku, ultralevicová Aliance Sahry Wagenknechtové (BSW), která vznikla až v lednu, skončila vždy na třetím místě. Co je toho příčinou? Neschopnost centrální vlády v Berlíně reagovat na volání voličů.
Regionálním volbám v Německu přitom zcela dominovala celostátní témata – nezvládnutá migrace a s tím související nárůst kriminality, problematický Green Deal, menší ochota veřejnosti dál pomáhat Ukrajině a možnost trvalé ekonomické deprese.
Poučením pro Česko u toho může být, že vytrvalý tlak některých politiků a médií na AfD, jež je označována za hrozbu pro demokracii, se u voličů v Sasku a Durynsku zcela minul účinkem. Opakované „protipravicové“ demonstrace, které se odehrávají po celém Německu, nevedly k aktivitě odpůrců AfD, ale naopak mobilizovaly její příznivce. Volební účast byla v Sasku i Durynsku přes sedmdesát procent. Alternativu pro Německo volilo v obou zemích přes třicet procent lidí a ty lze jen stěží obvinit z toho, že jsou to všechno „extremisté“. Jediný, kdo tomu dokázal z někdejších politických hegemonů čelit, byla středopravá CDU, jenže ta je na spolkové úrovni rovněž v opozici.
Pozor na vývoj
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!