Bartkovský: Česko je best in povodně. Zatím. Připravenost politiků a záchranářů nezaslouží výsměch
Je to poměrně bezprecedentní situace. Na Česko se žene pohroma v podobě velké vody. Na velkou část území má napadat opravdu značné množství srážek. A děje se věc nevídaná. Politici (jak ti celostátní, tak i lokální) berou situaci vážně a navzdory výsměchu se připravují na nejhorší. Integrovaný záchranný systém je v pohotovosti a jeho jednotky preventivně brázdí své kraje a dělají všechno možné, aby byl dopad na lidi co nejmenší. A dočkávají se za to výsměchu. Přitom jen konečně všichni dělají svoji práci.
Nejsme na to zvyklí. V letech 1997, 2002 i 2012 jsme věděli, že se blíží průšvih. Tehdejší autority ale zvolily přístup „zachovejte klid“, aby se pak v holinkách fotily na břehu stoupající řeky nebo u zatopeného metra. Dnes je to jiné. Heslem, kterým se řídí, je nově: Buďte připraveni na to nejhorší, ale doufejte v to nejlepší. Velmi pomáhá, že celé Česko nebrázdí jeden generální mikromanažer, který by na hejtmany a starosty pořvával, co mají dělat. A pak by se chválil, že jsme best in povodně, zatímco by mu velká voda zaplavila půlku země.
Máme před volbami. Bylo by snadné se začít vysmívat hejtmanům, že si v předpovodním čase dělají kampaň. Je to zhruba stejně pitomé jako tvrdit, že si někdo vymyslí znásilnění jen proto, aby se proslavil. Každý jeden z nich nese spolu se všemi svými starosty odpovědnost za to, aby škody byly co nejmenší. Když se to povede, pochvalu dostanou hasiči, záchranáři a policisté. Když se to nepovede, hněv se snese na politické hlavy. Ale tak je to v pořádku, od toho tam jsou. A že se budou fotit v gumákách a s pytlem písku v ruce? Ať to klidně dělají, ale ať opravdu fungují jako krizoví manažeři a koordinátoři. A to jak teď, tak v čase nejhorším, který snad nikdy nepřijde.
Jeden pozitivní efekt na volby to ale má. Řada lidí poprvé v tomto volebním období zjistila, jak se jejich hejtman jmenuje. Myslet si, že je to ale vybičuje jít k volbám a zvednout tradičně tragickou volební účast v krajských volbách, je bláhové. Jistě, přípravy stojí peníze, ale to je v pořádku. Od toho platíme daně. Navíc stojí včasné přípravy mnohem méně, než likvidace náhlých škod, na které nebyl připraven vůbec nikdo.
Osobně sleduji s velkou úlevou, že si Česko vzalo konečně z něčeho ponaučení a situaci nepodceňuje. Jako člověk, který pochází z Děčína, tedy místa povodněmi několikrát zdevastovaného, jsem rád, že se konečně draze vybudované protipovodňové stěny vztyčují včas, že se čistí protipovodňová vrata a přehrady upouští vodu v dostatečném předstihu. Vypadá to jako příprava na povodně, jaké svět předtím neviděl, ale ony možná díky tomuhle všemu proběhnou s naprosto minimálním dopadem na lidi. A to je to hlavní. Nezbývá než poděkovat všem složkám IZS, které už několik dní jezdí po krajích a čistí koryta řek a potůčků a sledují stav obecních kanalizací. Díky tomu to možná zvládneme bez úhony. A pokud se opravdu stane to nejhorší, nemusí si nikdo vyčítat, že neudělal dost.