.

. Zdroj: SAZKA

Ani sny o bohatství nejsou zadarmo. Sportka od dnešního losování přináší změny a dražší sázenky

Jiří Štefek

Dnešní večerní losování Sportky a hry Šance se poprvé odehraje podle nových pravidel. Sázející si všimne především toho, že se sniží počet sloupečků na sázence, ale zároveň jejich cena vzroste. Společnost Sazka, která Sportku provozuje, společně s novými pravidly sázejícím slibuje vyšší počet milionářů, vyšší výhry a větší pravděpodobnost výhry v doplňkové hře Šance. Ale nenechme se zmást, hlavním cílem změn samozřejmě není touha Sazky zvyšovat počet milionářů v České republice, ale především snaha zvýšit svoje vlastní tržby a zisk.

Na jednu stranu se není čemu divit. Touha lidí zbohatnout bez jakékoliv práce je v České republice rok od roku vyšší a silnější. Dokládají to celkové statistiky o tom, kolik Češi ročně protočí v hazardu všeho druhu. Jen pro připomenutí: v loňském roce takto vydali ze svých kapes 873 miliard korun. Mnozí sázející byli úspěšní a velká část z celkem vsazených peněz se lidem vrátila zpět ve výhrách. Ale hazardním společnostem za drápy zůstalo přes 59 miliard korun. A to už je dobrý byznys, ne? Zkrátka když lidé mají peníze na sázení a je evidentní, že jich rok od roku utrácejí víc, tak proč toho nevyužít (jako nyní Sazka) a nezdražit, že? Důležité je vytvořit iluzi, že stroj na boháče se nezadrhne, bude jich více a ti vyhrají více. Ale zadarmo tolik štěstí nebude...

Abychom to zasadili do reálného kontextu. Dosud na sázence Sportky bylo deset sloupečků a jeden stál dvacetikorunu. Vedle toho si sázející mohl vsadit za dvacku i hru Šance. Suma sumárum ho plný tiket vyšel na 220 korun. Nyní sloupečků na sázence bude už jen osm, ale každý z nich bude stát 30 korun. Na stejnou cenu zdraží i Šance, u které se mění systém tipování koncového čísla sázenky. Cena plného tiketu tak nově bude 270 korun, tedy o padesátikorunu více než dosud. Logicky z toho vyplývá, že při nižším počtu sloupečků je nižší i pravděpodobnost výhry. Zároveň pamatujme, že plný tiket je podmínkou k tomu, aby sázející mohl hrát o Superjackpot. Pokud si drobní sázkaři dají na každé slosování jeden nebo dva sloupečky, tak se jejich šance na zisk mnohamilionových výher vůbec nezvětšily a prakticky se ani nezvýší částky, které budou nově za výhry ve třetím, čtvrtém a pátém pořadí vypláceny. Akorát je toto drobné sázkařské šolichání  měsíčně vyjde zhruba o stovku dráž.

Sazka láká i na to, že se zvýší roční počet nových milionářů. Ano, jejich reálný nárůst je možný v řádu desítek osob (ale jen díky úpravám v systému výher vyplácených z vybrané jistiny). Když si ale uvědomíme, že Sportku sázejí desítky tisíc lidí, je tento počet šťastlivců titěrné množství. A masa sázejících se jim na tyto výhry bezpečně složí. Sazka tedy bude mít své jisté. Nezapomínejme, že na rozdíl od kurzových sázek jde v číselných loteriích na výhry jen polovina z celkem vsazené částky.

Iluze velké výhry a následného sladkého života bez práce je velmi silné lákadlo. Loterie však není charita. Je to tvrdý byznys, jehož úkolem je vydělávat peníze. Zatímco někde si za 270 korun koupíte pořádný kus masa a uvaříte z něj oběd pro celou rodinu, tak tady za stejnou sumu získáte dočasnou iluzi, že vaše čísla jsou ta pravá a vyberete jackpot. Ve středu a v neděli večer pak v nejednom obýváku taková iluze končí vzteklým odhozením sázenky do koše. Někde se na sázejícího usměje štěstí alespoň v podobě nějaké nižší výhry. Tu pak většinou pustí do hry v dalším losování. A třeba už to napodruhé nevyjde. Ale co kdyby to vyšlo příště, nebo potom…? Lákadlo je to silné. Je to o emocích, rozum jde stranou. Můžete být geniální matematik a dle teorie pravděpodobnosti si spočítat čísla, která v daný den padnou. A ejhle, může se přitom nakrásně stát, že netrefíte vůbec nic. Zkrátka výhra v loterii je zbožné přání, sen. Ale ani ty nejsou zadarmo a čas od času si za ně musíte připlatit…