Dáma proti Putinovi. Moldavská prezidentka boří stereotypy i kremelské sítě a jde blíž k Evropě
V Evropě v poslední době vyrostli lídři schopní se jednoznačně postavit zlu bez kompromisů i za cenu vlastní oběti. Patří k nim třeba ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, běloruská opoziční lídryně Svjatlana Cichanouská a také moldavská prezidentka Maia Sanduová, která nyní ve volbách obhajuje svůj mandát.
Nedávné referendum o ústavních změnách umožňujících Moldavsku vstup do Evropské unie mělo potvrdit vůli nejchudší evropské země jít na Západ. Místo toho málem pohřbilo všechny naděje, že se Moldavsko jeho součástí vůbec stane. Trochu to připomíná příběh brexitu, ale s lepším koncem.
Když se moldavská prezidentka Maia Sanduová podobně jako před osmi lety britský premiér David Cameron rozhodla vypsat referendum o záležitostech kolem Evropské unie, doufala, že lidé v plebiscitu dají směřování země větší váhu. Až do poslední chvíle během sčítání hlasů to však vypadalo, že lidé Unii odmítnou, a Moldavsko tak ztratí kompas, kterým směrem se vydat.
V poslední chvíli naštěstí pomohly hlasy Moldavanů pracujících v cizině, z celkového půldruhého miliónu volilo na ambasádách 236 tisíc s výsledkem 77 procent pro EU. Vše tedy nakonec dopadlo celkově s těsným rozdílem něco přes deset tisíc hlasů. To přirozeně vytváří půdu pro spekulace o zfalšování voleb a Rusko už se do nich naplno pustilo. Právě referendum totiž bylo hlavním bitevním polem, kam mířila dezinformační kampaň z Ruska podpořená milióny eur.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!