Andrej Babiš

Andrej Babiš Zdroj: ČTK / Deml Ondřej

Babiš má další problém. Policie stíhá Penam kvůli dotaci na toustovou linku. Nepomohly ani Havlíčkovy posudky

Jiří Sezemský

Policie obvinila dva bývalé manažery Pekárny Zelená louka a společnost Penam kvůli dotačnímu podvodu a zabavila jí majetek za téměř sto milionů korun. Jde o věhlasný případ toustové linky, kde zájmy Agrofertu hájili do poslední chvíle podřízení Andreje Babiše.

Vážné problémy pekárenské společnosti Penam spadající do holdingu Agrofert nekončí. Po půlmiliardové pokutě, kterou jí vyměřil slovenský antimonopolní úřad kvůli nelegálnímu převzetí dvou konkurenčních pekáren, následuje trestní stíhání kvůli dotaci pro linku na výrobu toustového chleba.

Špička dotačního ledovce

Podle serveru Neovlivní jsou trestně stíháni tehdejší předseda představenstva Pekárny Zelená louka Václav Šrámek a člen představenstva téže firmy Michal Miksche, jenž byl v té době i provozním ředitelem Penamu. Jako právnická osoba je obviněna i společnost Penam. Pekárna Zelená louka je její součástí.

Z usnesení Národní centrály proti organizovanému zločinu vyplývá, že policie současně zajistila pět nemovitostí Pekárny Zelená louka za 98,5 milionu korun, což nápadně odpovídá výši podezřelé dotace.

Tento případ je proslulou špičkou ledovce rozkrývání praktik Babišova dotačního byznysu. Agrofert je bezkonkurenční dotační lídr nejen u nás, ale i mezi soukromými firmami na půdě EU. Jak ukázaly audity Evropské komise, jeho manažeři se často pohybovali na hraně, někdy i za hranou.

Nejznámějším příkladem je dosud neukončená kauza padesátimilionové dotace pro Farmu Čapí hnízdo. Společnost Imoba, jež po pěti letech pohltila Babišův ztrátový projekt, ji musela na základě výsledků auditu vrátit už před šesti lety.

U nás se právo posouvá podstatně pomaleji. Kauzu už podruhé řeší odvolací Vrchní soud v Praze. Momentálně směřuje k vydání tehdejší manažerky Čapího hnízda a čerstvě zvolené europoslankyně Jany Nagyové Evropským parlamentem k trestnímu stíhání.

Neinovativní „inovace“

Problémy dotace pro toustovou linku mají počátky rovněž na evropské půdě. I v tomto případě auditoři konstatovali, že byla přidělena na základě uvedení nepravdivých informací, čímž došlo k poškození finančních zájmů EU. Evropská komise proto v říjnu 2020 rozhodla o tom, že tuto dotaci neproplatí.

Ze stejných důvodů nyní padlo policejní obvinění s vyčíslenou škodou 100 milionů korun. Unijní dotace se totiž proplácejí zpětně a v tomto případě už došlo k výplatě této částky ze státního rozpočtu, tedy z kapes českých daňových poplatníků.

Žádost o dotaci z investičního programu Podnikání a inovace prošla v roce 2015 na ministerstvu průmyslu a obchodu jen velmi těsně. To svědčí o nejednoznačnosti projektu, později potvrzené závěry auditorů.

Podobné tousty podle nich vyráběla německá společnost Lieken AG už v roce 2013 v době, kdy byla začleněna do Agrofertu. „Inovativní produkt prezentovaný společností Pekárna Zelená louka tak nemůže být považovaný za inovativní, když tento produkt už skupina Agrofert vyrábí,“ uvádí auditorská zpráva.

Podle Agrofertu bylo vše v pořádku. „Nová toustová linka používá jedinečnou výrobní technologii, jejímž produktem je mimořádně kvalitní výrobek a výsledkem jsou zdravější, vláčnější a chutnější tousty bez konzervantů,“ vykládal mluvčí Karel Hanzelka.

Holding požadoval důkazy. Hodnocení auditorů ale potvrdily i následné externí posudky Evropské komise, která označila projekt za nezpůsobilý a požádala o jeho stornování.

„Chutnější“ kopie z Liekenu

Tehdy začala pochybné dotace Agrofertu, jež odmítly proplatit unijní instituce, vyšetřovat policie. Vzhledem k aktuálnímu vývoji stojí za pozornost informace zveřejněné v lednu 2021, že na policii vypovídal klíčový svědek kauzy Michala Miksche.

„Inovačního na lince není vůbec nic,“ uvedl tehdy. Svou výpovědí vyloučil možnost, že by šlo jen o nedorozumění, jak se snažili bagatelizovat zástupci Agrofertu. Parametry nové inovativní linky byly podle něj pouhou kopií několik let používané linky v německé pekárně. Navíc byly převzaty i s chybami, čehož si všimli i auditoři.

Dnes je Miksche paradoxně mezi stíhanými. Jen zatím není jasné, jestli má status spolupracujícího obviněného, což by mu výrazně prospělo u soudu, pokud padnou obžaloby.

Dokud byl předsedou vlády Babiš, nedalo se očekávat, že se bude tento případ po policejních čistkách příliš hýbat kupředu. Navíc měl k ruce spolehlivý státní aparát, kdykoli ochotný do krve hájit jeho pozice.

Odpustit se to nedá, ale…

Řídicím orgánem je v tomto případě ministerstvo průmyslu a obchodu vedené tehdy Karlem Havlíčkem. Odpovědnost nesla i ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, zastřešující činnost dotačních institucí.

Dostálová měla vyzvat Havlíčkův resort, aby začal vymáhat proplacené peníze po Agrofertu. Oba však zvolili zdržovací taktiku. Košile zájmů jejich šéfa je jim pokaždé bližší než kabát zájmů daňových poplatníků.

Také proto je dnes Havlíček Babišovou pravou rukou, proto byla Dostálová lídryní ANO voleb do Evropského parlamentu. V Evropě se rozdělují stamiliardové dotace a o nic jiného tu Babišově politicko-ekonomické korporaci nikdy nešlo.

Dostálová hrála mrtvého brouka. Tím se mimochodem vystavovala riziku trestního stíhání, jelikož byla povinna postupovat s péčí řádného hospodáře. Havlíček vyvíjel horečnatou aktivitu jdoucí zcela proti smyslu jeho veřejných prohlášení.

„Jestliže Evropská komise definitivně rozhodne, že to pro ni nebude akceptovatelné, tak to jde standardně přes finanční úřad a Agrofert to musí vrátit. Tam není jiná cesta, odpustit se to nedá. Takhle se chováme ke každé firmě,“ tvrdil. Jenže blufoval.

V březnu 2021, tedy už po rozhodnutí Evropské komise, ministr zadal vypracování už desátého posudku u sedmého znalce, jenž měl znovu posoudit způsobilost projektu, zda nedošlo při žádosti o dotaci k pochybení. Nesmyslně. Ani tento manévr už nemohl nic zvrátit.

Havlíček se kroutil, že nemůže řešit dotace pro konkrétní podniky a „už vůbec nemůže zasahovat do zadávání expertních posudků“. Samozřejmě nevymáhal nic, protože by tímto „odvážným“ krokem výrazně zkrátil svoji životnost po Babišově boku.

Neoprávněně proplacenou dotaci začal vymáhat až Havlíčkův nástupce Jozef Síkela v březnu 2022. Jak se ale ukázalo, jediná instituce, která může přimět Agrofert k vrácení peněz, jež mu nepatří, bude soud. Policie má zřejmě nabito a Havlíček mlčí.