5 hlavních důvodů, proč si Američané vybrali exhibicionistu Donalda Trumpa
Donald Trump (78) je opět americkým prezidentem. Proč ale dali voliči přednost člověku, kterého jeho kritici označují za hrozbu pro demokracii, misogyna, rasistu, sériového lháře a násilníka? Mnozí lidé na americké levici i v Česku spíše jenom nechápou (nebo nechtějí pochopit), kdo jsou voliči Trumpa, co chtějí a že to rozhodně není jednolitá skupina. Zde je pět hlavních důvodů, proč se Donald Trump vrátí v lednu do Bílého domu.
1. Zkreslení u veřejnosti liberálními médii
Na americké levici, v části veřejnosti, ale i v místních a zahraničních médiích vznikl takzvaný Trump derangement syndrome (TDS) což je pejorativní termín, který označuje kritiku nebo negativní reakce na Donalda Trumpa. V rámci tohoto syndromu je všechno, co říká nový prezident, vnímáno jako iracionální a málo zohledňuje jeho skutečné politické postoje i kroky jeho bývalé administrativy.
Velká liberální a levicová média (televize CNN, noviny The New York Times nebo ekonomický server Bloomberg) pitvaly každé Trumpovo slovo a pak někdy překrucovaly to, co říká. Odpor k Trumpovi byl někdy až nelogický.
Příznivci Trumpa takové postoje vnímají jako „fake news“ a podle nich to bylo součástí velkého spiknutí federální vlády, takzvaného „deep state“, jehož cílem bylo zvrátit vůli lidu.
2. Lepší ekonomika
Voliči Donalda Trumpa si možná také vybavili slavnou větu Ronalda Reagana z roku 1980: „Máte se lépe než před čtyřmi lety?“ Odpověď zní samozřejmě ne. Ostatně první Trumpovo funkční období bylo období snižování daní, hospodářského růstu a růstu akciových trhů, i když pak to ovlivnila covidová pandemie.
Čísla o zaměstnanosti a průměrné mzdě se sice za Joe Bidena zvýšila, ale inflace dosahovala místy až 20 procent. Ta se sice v poslední době razantně snížila, ale ceny (třeba potravin a nemovitostí) zůstávají vysoké.
Trump měl skutečně velký náskok před Harrisovou v otázce, jak by se vypořádal s ekonomikou, která je pro voliče, zejména republikány, jedním z hlavních problémů.
3. Nelegální migrace
Dalším důvodem, proč Američané volili Trumpa, je masová nelegální migrace. Za Bidena počet migrantů přecházející jižní hranici prudce vzrostl. V červenci letošního roku ale najednou klesl na nejnižší úroveň za poslední čtyři roky. Jenže to se stalo až pod velkým tlakem, kdy Bidenova vláda ztížila imigrantům možnost žádat o azyl. A předtím to měla na starosti Harrisová, která v tom selhala.
Trump u toho vyvolává představy, že přistěhovalci žijící v USA nelegálně jsou příživníci a neasimilují se. V některých případech to pravda je, ale neplatí to obecně. Ale pro více než 80 procent republikánů je migrace velmi důležitou otázkou, protože si tím chrání své sociální výhody a potřeby. Nový prezident hovořil o tom, že navrhne uzavření hranic, výstavbu zdí a deportaci 11 milionů přistěhovalců, kteří žijí v USA bez legálního povolení. Určitě migraci řešit bude.
4. Je silnější
Přes všechnu kritiku se Trump může prokázat kromě ekonomiky a migrace i dalšími výsledky z minulosti, které jeho podporovatelé ocenili.
Za něj nevznikly žádné nové velké války. Duo Biden-Harrisová má naopak u svých voličů na krku ruskou invazi na Ukrajinu a brutální války na Blízkém východě. Příznivci Trumpa to berou tak, že američtí daňoví poplatníci platí velkou část válečných účtu, přestože Ukrajině dávají peníze i jiné země a Izrael ve skutečnosti zbraně v USA nakupuje, to je dokonce podmínkou americké pomoci židovskému státu.
Voliči Trumpa si rovněž myslí, že je daleko vhodnější osobou pro řešení rostoucí moci a hrozby Číny.
5. MAGA a spasitel
Zatímco voliči Kamaly Harrisové tvrdí, že Trump ničí demokracii a slušnost v politice, jeho příznivci v něm naopak vidí charismatického MAGA býka. Slogan Make America Great Again (MAGA) byl součástí jeho kampaně, i když jako první jeho obdobu použil v kampani Ronald Reagan už v roce 1980.
Nový prezident je skutečně neúnavný bojovník. Ukázal to například po červencovém atentátu, když po střelbě zvedl pěst a oháněl se pak tím, že ho zachránil Bůh. Jeho voliči usoudili, že má být zvolen, protože je to spasitel, který zachrání USA před radikálně levicovou apokalypsou.
Zda ale Donald Trump od ledna příštího roku začne Ameriku zachraňovat, to jen uvidíme. Je nevyzpytatelný, a proto se to těžko jakkoli odhaduje.