Sokol: Násilí ve fotbalovém vyhnanství aneb Když stojí fanoušci židovského klubu proti židovským fanouškům
Hon na fanoušky izraelského klubu Maccabi Tel Aviv v ulicích Amsterodamu opět ukázal, jak jsou některé západoevropské země a města kvůli početnému zastoupení arabských a muslimských menšin politicky ovlivněny směrem, který dosud nebyl na starém kontinentu zvykem. Zřejmě dopředu připravené útoky na všechny, kteří vypadali, že patří k izraelskému týmu, odrážejí silně protiizraelskou náladu v západoevropských muslimských komunitách. Ty se v extrémní podobě nezastaví ani před násilím proti bezbranným oponentům.
Je pozoruhodné, že toto násilí se nyní projevilo v zemi, kde už několik měsíců nejsilnější složku vlády tvoří protiislámská Wildersova Strana svobody (PVV). I nizozemští muslimové zkrátka přenesli izraelsko-palestinský konflikt do evropských ulic, a to ve vyhrocené násilné formě.
Dva židovské kluby
Události v Amsterodamu jsou navíc hned dvojnásobně paradoxní i ze sportovně politického hlediska. Tím prvním je fakt, že klub, jenž izraelský tým a jeho fanoušky minulý týden hostil, je tradičně považován za židovský. Hostitel zápasu, který řídili čeští rozhodčí, Ajax Amsterodam, přezdívku židovský klub získal původně hlavně díky tomu, že jeho stadión dříve ležel blízko městské části, kde žilo hodně příslušníků židovské komunity. Ale i tak se „židovství“ stalo součástí identity klubu. Skalní fanoušci týmu si v 70. letech začali říkat Židé, v kotli se často hrála židovská písnička Hava Nagila, jedním ze symbolů fanoušků Ajaxu se stala Davidova hvězda a klubu se fandilo i s izraelskou vlajkou. Teoreticky tak hráči a fanoušci Maccabi Tel Aviv měli přijet do domácí atmosféry.
Možná i proto nebyl zápas Evropské ligy z minulého čtvrtka vyhodnocen dopředu jako rizikový. Maccabi Tel Aviv navíc nepatří k izraelským klubům s „nejtvrdšími“ ultras. Této skupině totiž vévodí jeruzalémský Bejtar, který po většinu své existence odmítá mít v týmu arabské či muslimské hráče a jeho radikální fanoušci se vyžívají ve skandování protiarabských hesel. Maccabi, součást původní celosvětové sportovní organizace sionistického hnutí, v tomto ohledu patří v Izraeli k průměru, i když jeho fanoušci v poslední době také vyjadřují – i drsnějším způsobem – odpor k Palestincům. To bylo ostatně vidět i v případech, kdy před amsterodamským zápasem sundávali z domů palestinské vlajky nebo rušili minutu ticha za oběti povodní ve Španělsku. Zřejmě proto, že v Izraeli není populární propalestinský postoj současné španělské vlády. Nic z toho ale samozřejmě nemůže být důvodem k násilným útokům na fanoušky ze strany místních muslimských přívrženců Palestiny.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!