Souboj Paul vs. Tyson vyhrály ženy. Legenda je stará, influencer slabý. Paul vyhrál na body, hala bučela
Otázky, které panovaly nad soubojem legendárního boxerského důchodce Mika Tysona s hubatým a o třicet let mladším influencerem Jakem Paulem, se dnes proměnily v odpovědi. V gigantické hale dallaských kovbojů v texaském Arlingtonu spolu odboxovali osm kol. Kýžené rozuzlení to ale nepřineslo. Většina lidí sledujících zápas na Netflixu si přála, aby Tyson Paula rychle knockoutoval, to se ale nestalo. Influencer zvládl utíkat a Tyson ho nedokázal trefit. Oba přežili osm kol a rozhodčí nakonec přiřkli zápas Paulovi. Ten prohlásil Tysona za nejlepšího boxera všech dob. Osmapadesátiletý boxer prohlásil, že to asi nebyl jeho poslední zápas.
Jake Paul splnil roli šaška hned v úvodu. Do ringu ho přivezlo zelenými plameny pomalované auto v doprovodu holubice, kterou daroval Miku Tysonovi, ale ten ji odmítl. Našinci to mohlo připomenout scénky zesnulého Ivana Jonáka. Jen místo prsatých krasavic s ním v autě jel jeho bratr Logan. Jako nástupovou hudbu zvolil In the Air Tonight od Phila Collinse. Mike Tyson přišel mlčky a pokorně, ale o to hlasitější měl přivítání. Zatímco u Paula to bylo vlažné, u Tysona málem uletěla střecha a ovace pokračovaly a bouřily, kdykoli se objevil na obrazovce. Ale pak už se šlo po měsících řečí konečně na věc.
První kolo začalo hodně divoce. Tysonovi chyběly milimetry na trefený zadní hák. Paul podle očekávání utíkal a nic moc nepředvedl. Ve druhém kole zachránil Paula od rány gong. Ve třetím si rány vyměnili vzájemně, o ukončení se konečně pokusil i Jake Paul. Právě třetí kolo mělo být pro Tysona rozhodující, jak mi po tiskové konferenci říkal jeho trenér Rafael Cordeiro. Trenérskému týmu bylo jasné, že s prodlužující se délkou zápasu bude mít mladší protivník navrch. A to se od čtvrtého kola dál skutečně dělo. Tyson vadnul, Paul ožíval. Dokonce si, podobně jako to dělává Jiří Procházka, dovolil svěsit ruce dolů. Moc trefených úderů to ale nepřineslo ani jednomu.
V sedmém kole se opět pokusil Tyson Paula ukončit, ale minul. V pauze před finální bitvou na něm bylo vidět, že toho má opravdu plné brýle. V osmém kole už ani jeden nepředvedl nic. Paul se v posledních pěti vteřinách začal boxerské legendě uklánět, pak si na dlouhé vteřiny padli do náruče. Duel Jake Paul vs. Mike Tyson sice rozhodli rozhodčí nakonec ve prospěch o třicet let mladšího influencera, vítězkami i tohoto duelu byla dvojice žen, která boxovala před nimi, protože tam to byl o několik levelů lepší výkon. Zápas tak byl pro řadu lidí na místě zklamáním. Po tak dlouhém teasování a natahování kýžené vyvrcholení nepřišlo. Oba odešli z ringu po svých. Tyson dokázal, že umí i na hranici šedesátky natrénovat na 16 intenzivních minut boxu, Paul dokázal to, že to přežije. V závěrečné řeči prohlásil Tysona za nejlepšího boxera všech dob a za hrdiny označil všechny pracující Američany. Mike Tyson prozradil, že si celý zápas kousal do rukavice proto, že má silný žvýkací reflex a že ho zřejmě v ringu nevidíme naposledy. S kým by chtěl bojovat dál, ale neprozradil. Vítězkami večera tak byla dvojice z předcházejícího zápasu, která předvedla úplně jiné představení.
Když ještě před Paulem a Tysonem přišel na řadu hlavní ženský zápas, nemohly být nástupy rozdílnější. Zatímco Amanda Serrano nastoupila za tvrdého rapu v neprůstřelné vestě, Katie Taylor doprovázel do ringu klidný pop a na sobě měla župánek s blyštivými kamínky. O tomhle se hodně mluvilo jako o nejlepší a největší možné propagaci ženského sportu na světě. A odveta mezi těmito dvěma bojovnicemi to splnila do puntíku. Také se v tu dobu konečně zcela zaplnil stadion dallaských kovbojů. Dámy na sebe vletěly hned v první minutě. Dravější byla Serrano a prvních několik kol ovládla, Taylor ji ale zvládla ve čtvrtém kole roztrhnout obočí, a to pořádně hluboko. Obě ale chtěly trefit pořádné KO. V sedmém kole obě zapnuly beast mode, prakticky se přestaly krýt a jedna druhou zasypávala deštěm úderů, hala jásala. KO ale stále nepřicházelo a obočí teklo čím dál víc. A detaily rány na několik metrů široké obrazovce nepůsobily zrovna vábně. Bylo to jako sledovat operaci v Imaxu. A agresivita se Katie Taylor vyplatila, protože nepříznivý výsledek zvrátila na svou stranu a zvítězila na body. Totální box, nádhera.
Boxerský galavečer nebyl jenom o dvou hlavních hvězdách a jejich ženských spolubojovnicích. V předkole se představily celkem tři zápasy a ve všech případech rozhodovali až rozhodčí. Pak už byla na řadě hlavní karta. První souboj Inda Goyata s Brazilcem Nunesem nic zásadního nepřinesl a byla to celkem nudná podívaná. Na body přesvědčivě zvítězil Ind. I když to žádná velká zábava nebyla, Netflixu se tenhle tah vyplatil už jen kvůli potenciálu miliardy nových předplatitelů z Indie. To následující souboj Barrios vs. Ramos byla úplně jiná káva. Ač první jmenovaný reprezentoval domácí Texas a druhý Arizonu, oba mají mexické kořeny. Barrios také do ringu nastupoval za doprovodu bubeníků v tradičním oblečení. Nabídli skvělou podívanou, kdy oba ukázali, že tvrdé údery umí rozdat i přijmout. Ve druhém kole šel na zem Ramos, v šestém Barrios. Pak to vypadalo, že každý z nich může toho druhého vypnout na KO, ale nepodařilo se. Po hodině a dvanácti plných kolech si oba odnesli zaslouženou remízu.
Netflix s živým streamováním rozhodně nekončí. Jak Reflexu potvrdil jeho viceprezident pro dokumentární tvorbu Brandon Rigg, tohle je teprve začátek. Celý nápad na zápas se zrodil před rokem a půl, kdy Netflix zveřejnil dokumentární sérii o influencerovi Jakeu Paulovi. „Byli jsme překvapeni, jak velkou pozitivní odezvu to mělo. Paul za námi přišel a chtěl s námi udělat živě streamovaný zápas. Když si vybíral soupeře, stále to nebylo ono. Potřebovali jsme jméno známé i mimo boxerskou komunitu. A on z ničeho nic jednou zmínil, že by chtěl bojovat s Tysonem. A tam nám to všechno zapadlo,“ říká Rigg. Boxerská legenda ale nekývla na zápas okamžitě a nechala všechny pořádně vycukat. „Chtěl se ujistit, že bude mít dostatečný čas na pořádnou přípravu, že nic nepodcení, že do toho půjde jeho trenérský tým a že ho jednomyslně podporuje rodina. Po 14 dnech nám zavolal s tím, že to bere a my jásali,“ dodal Rigg.
Na živém přenosu boxerského galavečera pracovaly stovky lidí. Připravoval se téměř rok a půl tak, aby jej mohly najednou sledovat desítky až stovky milionů diváků po celém světě. Po něm se chce Netflix vrhnout na další projekty a Rigg potvrdil, že bude-li to dávat všem stranám smysl, rádi by se pustili i do spolupráce na lokálních projektech, a to klidně i v rámci bojových sportů. Není tak vyloučeno, že si jednou na Netflixu pustíme i zápasy českých, polských, německých či britských bojovníků. To je ale zatím daleko. Zapracovat by to ale chtělo na aktivitách na místě, což měla na starosti pořadatelská agentura MVP, kterou spoluvlastní Jake Paul. Člověku i na tak obrovské akci dojde, jak daleko jsou v pořádání podobných akcí Češi. Ať už jde o firmy Livebros a Go4Gold nebo celý tým, který se stará o pořádání turnajů Oktagon. Zábava na místě je díky nim o několik levelů vyšší a prožívají to i fanoušci. Tady to Netflix odvysílal (i když problémy s konektivitou hlásili lidé po celém světě), na místě chyběla větší aktivace. Možná je to pro globálního streamovacího giganta podnět na zamyšlenou, s kým to zkusit příště. Podle Jakea Paula byla sledovanost obrovská a překonala masivně i americký Superbowl. Detaily o sledovanosti plánují zveřejnit v úterý.