Páral: Německá nemoc a bezmoc. Náš soused se potácí v politických i ekonomických problémech
Pád německé vlády, prakticky souběžný s vítězstvím Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách, má v Česku nemalý ohlas. Není divu, Německo je pro nás nepostradatelný obchodní partner a jeho už delší čas trvající ekonomický úpadek pociťuje i česká ekonomika.
Nová americká administrativa pak povede vůči Evropě mnohem tvrdší obchodní politiku a hrozí cly, která mohou postihnout především Německo. Vzhledem k našemu ekonomickému propojení tak budou pro naši budoucnost předčasné únorové volby do berlínského parlamentu prakticky stejně zásadní jako ty naše, jež přijdou na řadu na podzim.
Německá politika, a nejen ta hospodářská, přitom potřebuje zásadní změnu. Bez ní se bude celá Evropa s novou realitou světa v době skomírající globalizace těžko vyrovnávat a dopady bychom pak bezprostředně pocítili i my. Doufejme, že volby takovou změnu přinesou. Byť to podle průzkumů veřejného mínění favorizujících jako výsledek vládu velké koalice CDU a sociální demokracie na žádnou velkou revoluci zatím nevypadá.
Zpomalení ekonomického růstu a vážné problémy německého průmyslu, kvůli nimž našeho západního souseda světová média začala už loni označovat za nemocného muže Evropy, nejsou žádnou novinkou, kterou by měla na krku jen současná semaforová vláda SPD, Zelených a FDP. Potíže přišly už v roce 2018, dost dlouho před covidem a ještě déle před cenovým skokem energií. Děje se tak kvůli přehnané zelené politice a kvůli konfliktu na Ukrajině i kvůli zastavení dovozu ruského plynu. Projevily se problémy s konkurenceschopností na světových trzích i rozpočtové problémy související s neblahými důsledky velké migrace z ciziny na sociální systém.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!