Ilustrační snímek

Ilustrační snímek Zdroj: ČTK / AP / Martin Schutt

Petr Sokol: Naše německé supervolby. Hlasování v Německu náš zasáhne výrazněji než volební dění v USA

Petr Sokol

V české kotlině pomalu opadá vzrušení z prezidentských voleb v USA, ale na obzoru se již vynořuje další volební bitva, jejíž význam je pro Českou republiku rozhodně větší než hlasování, které rozhodlo o dalším nájemníkovi Bílého domu. Někoho to možná překvapí, ale předčasné volby v Německu nás ve svých důsledcích zasáhnou daleko výrazněji než dění v Americe. Spojené státy jsou sice globálním hráčem číslo jedna, Německo ale vévodí v mnoha ohledech naší části Evropy.

Vzhledem k politické, ale hlavně ekonomické provázanosti České republiky s německým sousedem se dokonce najdou vtipálci, kteří říkají, že výběr Bundestagu (parlament) významem pro nás převyšuje i naše vlastní domácí parlamentní volby. To je určitě nadsázka, ale zase není až tak vzdálená od pravdy.

Klimatický semafor

Předčasné německé parlamentní volby, které by se měly odehrát 23. února příštího roku, mají potenciál být obratem v dosavadní politice našeho největšího souseda. Již jejich vyvolání nepostrádalo symboliku. Hodně nesourodá „semaforová koalice“, jak se v Německu říká spojenectví červených sociálních demokratů (SPD), zelených ekologistů a žlutých středových, ale hodně protržních liberálů z FDP, se totiž rozpadla v den, kdy se svět dozvěděl, že staronovým prezidentem USA bude Donald Trump.

Pád koalice vedené socialistickým spolkovým kancléřem Olafem Scholzem znamenal další ránu pro politiku postavenou na „tmavozeleném“ pojetí klimatické politiky, jak ho známe z evropského Green Dealu či postojů Bidenovy administrativy. Scholzova semaforová koalice byla navíc jedním z hlavních propagátorů klimatické transformace, postavené na silných regulacích a dotacích, v celé Evropě. Liberální FDP Christiana Lindnera se sice snažila ve vládě brzdit patami, ale moc jí to nešlo, takže nakonec trvala na předčasných volbách. Za to ji necharismatický, slabý a nepopulární kancléř Scholz vyhodil z vlády bartošovským způsobem, čímž ale stejně vyvolal dřívější volby. 

Více kapitalismu

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!