Petr Havel: Směrnice EU zdraží vodné a stočné. Předpisům nevyhovují stovky čističek
Tuzemské vodohospodářství, a zejména pak současné čistírny odpadních vod (ČOV) stojí před největší technologickou a investiční výzvou ve své novodobé historii. Na půdě Evropské unie byla totiž 5. listopadu definitivně schválena novelizace Směrnice o čištění městských odpadních vod (zkratka UWWTD), čímž odstartovala třicetiměsíční lhůta pro začlenění cílů uvedené směrnice do naší legislativy a následně do praxe.
DALŠÍ REGULACE
Podstatou této směrnice je přitom zejména zpřísnění v současnosti platných maximálních limitů dusíku, fosforu a dalších látek v odpadních vodách vypouštěných do prostředí z čističek, ale také dosažení energetické neutrality ČOV v horizontu příštích dvaceti let. To vše se má týkat prakticky všech větších čistíren na našem území, respektive těch, jež obhospodařují lokality s počtem obyvatel větším než tisíc. Což je další ze zásadních parametrů novelizace, neboť do současné doby se směrnice týkala čistíren obsluhujících území o počtu 2000 obyvatel. To je značně nevýhodné právě pro Českou republiku, která je charakteristická velkým počtem malých sídel (obcí), což výrazně zvyšuje objem nutných investic. Ten odhaduje Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) na celkových více než 400 miliard korun, což je mimochodem více, než činí odhadované náklady na výstavbu jednoho jaderného bloku. Jen o něco nižší náklady, zhruba 16 miliard korun ročně, na aplikaci směrnice v Česku odhaduje přitom také v oboru vodohospodářství renomovaná společnost WAREG.
Ačkoli se může zdát na první pohled zmiňovaná třicetiměsíční lhůta na potřebné změny legislativy relativně dlouhá, času na ně moc není. Podle ministra zemědělství Marka Výborného si totiž směrnice vyžádá novelizaci zhruba 20 zákonů, norem a vyhlášek, mimo jiné i novelu rámcového vodního zákona, zákona o vodovodech a kanalizacích, změnu emisních limitů či změny v dosavadních integrovaných plánech pro srážkové vody. Právě ministerstvo zemědělství má mít aplikaci směrnice především na starost, změny se však dotknou také energetických opatření, a oblast vodohospodářství tak patří, a zejména bude patřit mezi resorty, jichž se bude týkat všeobecné technologické přezbrojení. Ve veřejnosti však o tom dosud příliš velké povědomí není, ačkoli to budou právě občané, z jejichž kapes budou Evropou schválené změny v čištění odpadních vod především hrazeny. A nebude to nic příjemného.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!