Babišovy agresivní útoky na Českou televizi se stupňují. Tentokrát vytáhl složku na Řezníčka
Každé vystoupení Andreje Babiše ve sněmovně je plejádou agresivních útoků na všechny, kdo mají jiný názor. Naposledy si vzal na paškál redaktory České televize způsobem, připomínajícím éru komunistických ideologů typu Jana Fojtíka.
Okruh šéfa ANO, zasahující až do Rady České televize a Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, často operuje pojmem nová totalita a státní cenzura. Pokud se ale někdo otevřeně pokouší cenzurovat média, je to Andrej Babiš, hystericky atakující všechny novináře, kteří mu nejdou na ruku.
Lži o provládních médiích
Šéf ANO je zvyklý, že média mají fungovat jako jeho tiskové oddělení, včetně cílených útoků na jeho konkurenci. Dodnes mu to vychází především v Mladé frontě DNES a zkrachovalých Lidových novinách, které skončily na webu, nebo přes síť spřízněných politologů, sociologů a dalších mediálních „expertů“.
Jestliže někdo tato pravidla nechápe, dostává se na mušku stále ostřejších výpadů. Nejčastějším terčem jsou veřejnoprávní média, zejména Česká televize. Nejsou to ovšem provládní kanály, jak tvrdí ANO a SPD, o čemž svědčí mnohé reportáže v Událostech, hojně v přímých vstupech komentované opozicí, ale i v Reportérech ČT.
V Radě České televize má stále významné postavení její bývalý předseda Pavel Matocha zvolený blokem ANO, SPD a KSČM, jenž se svými komentáři na sociálních sítích nijak neliší od svých bývalých kolegů v Lidových novinách.
Traduje se, že má nejblíže k novému řediteli ČT Janu Součkovi, který nejspíš nesplňuje očekávání a také on se nyní dostává pod tlak okruhu ANO. Souček podporuje mírné zvýšení koncesionářských poplatků, což je pro Babiše červený hadr. Opakovaně na Českou televizi útočí a hrozí, že veřejnoprávní média zestátní.
Démonizovaný Řezníček
Tentokrát však zašel hodně daleko. Ve svém projevu k novele mediálního zákona znovu zaútočil na moderátora Martina Řezníčka, k němuž chová osobní zášť od té doby, co nezvládl jeho dotazy v předvolební debatě, zda by jako prezident podpořil pomoc státu NATO napadeného agresorem.
Babišova blamáž dosáhla mezinárodních rozměrů. Musel ji hasit i jeho spojenec Miloš Zeman a dětinská výmluva, že mu moderátor jedné debaty prohrál volby, jen zakrývá jeho osobní selhání. Pokud ji však opakuje stokrát, někdo jí může uvěřit. A to ještě pomiňme, že pokud dnes sledujeme jeho „mírotvorné“ manévrování, tak důvěra, že by v případě útoku na členskou zemi NATO naplnil článek 5, se limitně blíží nule.
Šéf ANO se tentokrát na Řezníčka připravil důkladně a přinesl do sněmovny rozsáhlou složku, ze které možná hodinu citoval moderátorovy údajné prohřešky. Zmínil například analýzu Americká volební noc 2020, z níž vydedukoval, že moderátor nesnáší Trumpa, a údajně proto nesnáší Babiše.
„Ano, pět let byl ve Spojených státech asi za ty dobré služby pro ty struktury, pro které asi pracuje,“ říká Babiš, jako by hovořil o agentovi amerického imperialismu. Měl pečlivě zdokumentováno, kterého dne a kolikrát moderátor skočil do řeči nebo údajně nevhodně oponoval Nacherovi (opakovaně), Vondráčkovi, Dostálové, Bžochovi, Balaštíkové, Metnarovi, Kolovratníkovi, Vildumetzové Mračkové, Knotkovi, Farhanovi… Všichni „shodou okolností“ z hnutí ANO.
Nezastavil se jen u Řezníčka, i když složku na něj jako „hlavního manipulátora“ měl propracovanou nejdůkladněji. Jmenoval další novináře, kteří nechápou jeho pojetí veřejnoprávní role. Kromě Václava Moravce i Terezu Řezníčkovou, Barboru Kroužkovou a samozřejmě Reportéry ČT. Ti se moc „nepolepšili“ ani po odchodu Marka Wollnera a natočili reportáž o jeho soudem prokázanému střetu zájmů.
Řezníček a spol. si podle Babiše patrně zasedli výlučně na nebožáky z ANO. Manipulují s nimi, nenechají je domluvit a kladou jim prý sugestivní otázky.
Svoboda slova? Jak pro koho
Kdyby takový detailní rozbor hříchů novinářů učinil kterýkoli člen vlády, byl by okamžitě rozcupován. Jako „fojtíkovský“ cenzor by byl vyzván k demisi a Vávrova Společnost pro obranu svobody projevu by jistě zorganizovala nějaký protest.
Pochopitelně nic takového nehrozí, jelikož tito údajní bojovníci za svobodu slova ve skutečnosti bojují proti těm názorům, které jim nekonvenují, a v tomto případě se budou ohánět Kodexem ČT.
Šéf ANO nešetřil ani Součka, i když se nový ředitel snaží, a najal si jako hlavního poradce profesora Jana Jiráka, který ještě pro Matochovu Radu České televize zpracoval analýzu, podle níž byl Řezníček v prezidentské debatě údajně neobjektivní. Alternativní analýza nic takového nezjistila.
„Takže vydírá nás pan Souček, který bere nevím kolik těch milionů,“ uvedl expremiér po vzoru legendárního Milouše Jakeše na Červeném Hrádku.
Souček se ohradil
Útoky šéfa ANO byly tak za hranou, že se proti nim nečekaně ohradili i ředitel Jan Souček a ředitel zpravodajství Petr Mrzena, i když nikoho nejmenovali.
„Parlamentní debata o velké mediální novele se stala novou záminkou pro nevybíravé, osobní útoky na redaktory a moderátory České televize. Je věcí poslanců, s jakou mírou agresivity a urážek jsou připraveni se smířit v jejich vzájemné komunikaci a akceptovat ji jako novou úroveň české politiky. Vyzýváme je ale, aby upustili od napadání a dehonestace novinářů. Jde o nerovný, a tudíž nečestný boj. Novinář, pokud má zůstat profesionálem, nemůže na svoji obranu použít stejné prostředky,“ napsali.
Žlučovitostí a neskrývanou nenávistí se Babiš neliší od svého přítele Roberta Fica, jenž ukazuje směr, kudy se chce ANO ubírat i ve vztahu k veřejnoprávním médiím.
A je případné, že v médiích je až na pár výjimek po takové kanonádě skoro ticho po pěšině. To je velký rozdíl proti minulosti, což rovněž svědčí o značných posunech na mediální scéně. Bojí se, nebo jsou už také nějak zaháčkováni?