Cyril Höschl: Čím více chytrých telefonů, tím méně chytrých lidí. Je to opravdu tak?
Vážený pane profesore,
už delší dobu mám pocit, že čím více je mezi námi chytrých telefonů, tím méně je mezi námi chytrých lidí. Co si o tom myslíte?
Děkuji a přeji hodně sil.
Walkman
Tohle tvrzení je často slýchávané, ale jeho pravdivost závisí na úhlu pohledu. Chytré telefony nám sice poskytují obrovské možnosti, ale také mění naše chování a způsob myšlení. Díky chytrým telefonům máme přístup k informacím během několika vteřin. To ale může vést k tomu, že si je méně zapamatujeme, protože víme, že je můžeme kdykoli znovu dohledat. Tohoto jevu si mnozí všimli už po nástupu kopírek: naskenovat, uložit a zapomenout.
Neustálé notifikace, sociální sítě a další aplikace mohou také narušovat naši schopnost se soustředit. Spoléhání na chytré telefony může navíc vést ke ztrátě některých schopností, například orientace v mapě, zapamatování telefonních čísel nebo dokonce rozvoje kritického myšlení. V době před mobilními telefony, kdy se čísla vytáčela na kulatých cifernících obstarožních aparátů, jsme si mnoho telefonních čísel pamatovali zpaměti. S nástupem chytrých telefonů tato naše schopnost ochabla a mnozí si nepamatujeme ani čísla svých nejbližších.
Průzkumy také ukázaly, že se zavedením kalkulaček do běžného života naše schopnost počítat z hlavy násobilku pohříchu vymizela. Na druhou stranu, chytré telefony nám umožňují učit se kdykoli a kdekoli. Online kurzy, vzdělávací aplikace a platformy mohou být cennými nástroji pro rozvoj. Chytré telefony tedy nejsou samy o sobě problémem – jde o to, jak je používáme.
Mohou nás vskutku debilizovat, ale zároveň mohou být nesmírně užitečným pomocníkem. Je to jako se zápalkami: co požárů už s jejich pomocí bylo založeno! Podobně nůž nebo auta, letadla, lodě a vlaky. Nebo peníze. Na jedné straně nám usnadňují život, na druhé straně mohou být zdrojem chamtivosti a motorem zločinu. To, co platí o chytrých telefonech, se dá říct o elektronické komunikaci vůbec: o internetu a o sociálních sítích, jež mohou být kromě obrovského přínosu také zdrojem závislosti, dezinformací nebo kyberšikany. Klíčem je schopnost filtrovat obsah a využívat je smysluplně.
Je to ostatně jako s drogami. Léky sice zachraňují životy a zmírňují bolest, ale mohou i zabíjet či vyvolávat závislost. Každý z těchto příkladů ukazuje, že žádný nástroj není sám o sobě dobrý, nebo špatný. Chytré telefony jsou jen dalším v dlouhé řadě vynálezů, jež mohou jak prospívat, tak škodit. Kdybychom všechny maléry světa sváděli na ty které nástroje a prostředky, nezbylo by nám než se vrátit zpátky na stromy. Ale i tam by nám nějaká větev mohla při naší nepozornosti vypíchnout oko. Takže než na mobil zcela zanevřete, tak si na něm nastavujte „nerušit“, nečtěte žumpy komentářů pod každým příspěvkem a na noc ho vypínejte. Třeba se vám přece jen podaří nezblbnout.