Joe Rogan

Joe Rogan Zdroj: ČTK / AP / Gregory Payan

Joe Rogan ve svém pořadu
Joe Rogan
3 Fotogalerie

Rostlinné oleje nás opravdu nezabíjí. To jen Joe Rogan a RFK jr. našli další konspiraci a influenceři zdroj výdělků

Jiří Holubec

Vánoce jsou svátky klidu a smažení. Jestli si lámete hlavu nad tím, co letos nalít do fritézy, možná jste někde na internetu narazili na varování před rostlinnými oleji. Ty byly až donedávna považovány za zdravější variantu živočišných tuků. Dnešní influenceři ale rostlinné oleje, přesněji řečeno oleje ze semen, označují za příčinu všech civilizačních neduhů od srdečních chorob po poruchy erekce. Jak to u internetových fám bývá, skutečnost je úplně jiná.  

Komunita výživových influencerů se v podstatě neliší od žádné jiné skupiny prodavačů čehokoliv. Její marketingové mechanismy fungují tak, že vytvoří nějakou hrozbu a obratem vám na ni prodají lék nebo dietu. V současnosti se zloba strážců lidského zdraví snáší na oleje lisované z rostlinných semen, které byly ještě poměrně nedávno okrajovým tématem. Články na fitness blozích se většinou omezovaly na doporučení doplňovat jejich konzumaci rybím tukem a ve studené kuchyni používat panenský olivový olej. Nová generace propagátorů masožravých diet a biohackerů je ale označuje za hlavní příčinu zánětů, nádorových a srdečních onemocnění, cukrovky, neurologických a psychiatrických problémů, depresí, neplodnosti a ztráty mužnosti. Zažité tvrzení, že rostlinné tuky jsou pro lidský organismus zdravější než sádlo nebo lůj, tito online experti považují za další důkaz lží mainstreamových médií podplacených nějakou lobby. V tomto případě patrně lobby semenářskou.

Lobby masožravců

Nenávist vůči olejům začala v influencerské komunitě růst s nástupem popularity diet, ve kterých dominuje konzumace masa. Do širšího povědomí se dostala pravděpodobně díky vlivnému propagátorovi „carnivore“ (masožravé) diety Paulu Saladinovi. Saladino tvrdí, že pravěcí lidé se živili výhradně masem a my bychom se měli k jejich dietě vrátit. Jeho teze se nezakládá na žádném prokazatelném faktu, což je ale dnes jedno, protože popularita tvrzení nezávisí na jeho pravdivosti, ale na podcastu, ve kterém zazní. Saladino měl v tomto ohledu štěstí, protože si ho na podzim roku 2020 pozval do studia Joe Rogan. Rogan je sám přesvědčený zastánce carnivore diety a zároveň i velký fanoušek konspiračních teorií. Teorii o škodlivosti olejů tedy bez námitek přijal. Během tříhodinového podcastu se rozšířila mezi desítky milionů posluchačů a okamžitě ji převzala velká část výživových influencerů. S jejich počtem bohužel narůstala i nesmyslnost tvrzení.

Čtyři smrtelné hříchy

Důkazů o škodlivosti olejů dokážou samozvaní odborníci navyprávět celou spoustu. Když z jejich dlouhých článků vypustíte nastavovanou omáčku, zbydou vám zhruba čtyři základní argumenty. Dozvíte se, že konzumace rostlinných tuků vede prokazatelně k nárůstu civilizačních chorob. Škodlivé jsou údajně díky vysokému obsahu omega-6 mastných kyselin, které v rostlinných olejích převažují nad zdravými omega-3 kyselinami. Stížnosti také směřují na technologii výroby olejů, při které jsou používány škodlivé chemikálie, a poslední tvrzení praví, že rostlinné oleje jsou nestabilní, kazí se a při zahřívání uvolňují škodlivé látky. Co je na nich pravdy?

Příliš jednoduché grafy

Každý influencerský článek nezapomene hned ze začátku uvést graf, který na jedné ose ukazuje nárůst konzumace olejů a na ose druhé rostoucí výskyt civilizačních chorob. Tučná stoupající čára má sloužit jako jasný důkaz, že spolu oboje souvisí. Autoři (či spíše kopírovači) těchto grafů do nich ale zapomínají zanést všechny další negativní aspekty současného životního stylu. Nedostatek pohybu, konzumaci alkoholu, obezitu, znečištění životního prostředí a podobně. Což je divné, protože u nich prokazatelně souvislost s civilizačními chorobami existuje. Stejně divné je, že z grafu nevyčtete ani fakt, že největší množství olejů konzumujeme jako součást jiných potravin – především trvanlivého pečiva a cukroví, které kromě oleje obsahuje i velké množství cukru, dochucovadel a stabilizátorů. Svádět zdravotní dopady jejich konzumace na rostlinný olej je proto velmi zavádějící a v žádném seriózním vědeckém výzkumu takto zjednodušenou rovnici nenajdete.

Zdravá omega a škodlivá omega

V odborné literatuře bychom také těžko hledali tvrzení, že rostlinné tuky obsahující převážně omega-6 mastné kyseliny jsou škodlivé, kdežto tuky bohaté na omega-3 kyseliny tělu prospívají. Žádné „škodlivé“ nebo „prospěšné“ mastné kyseliny totiž neexistují. Mýtus o omega-6 kyselinách jako o příčinách zánětů, srdečních chorob a infarktů vychází z nepochopení způsobu, jakým je organismus zpracovává. Proces je velmi složitý, ve zkratce ho lze shrnout tak, že omega-6 kyseliny se v těle mění v dlouhé řetězce molekul. Ty pak vytváří látky, které v buňkách ovlivňují svalové stahy, zánětlivé procesy, vnímání bolesti nebo srážlivosti krve. Omega-3 kyseliny se naopak mění v látky, které si spojujeme s protizánětlivými účinky a sníženou srážlivostí. Z takto zjednodušeného popisu nicméně nelze vytvořit jednoduchou rovnici, že omega-6 kyseliny vedou k zánětům a infarktům. Lidský organismus totiž jednoduchý není. Enzymy a další kontrolní mechanismy hlídají, kolik jakých látek v těle vzniká, a zvýšený příjem omega-6 kyselin k vyšší zánětlivosti ani k jiným negativním projevům nevede. Současné výzkumy naopak prokazují, že dieta se zvýšeným podílem omega-6 kyselin snižuje pravděpodobnost výskytu srdečních chorob, cukrovky a nádorových onemocnění až o několik desítek procent. Živočišné tuky doporučované influencery oproti tomu obsahují velký podíl nasycených mastných kyselin. U těch je prokázána souvislost se zvýšenou hladinou LDL cholesterolu a tím pádem s vyšším rizikem vzniku srdečních chorob.

Omega-6 kyseliny získaly špatnou pověst mimo jiné i díky zhruba 60 let staré studii „Sydney Diet Heart Study“. Ta zjistila zvýšení rizika srdečních obtíží u pacientů s diagnostikovanou kardiovaskulární chorobou a dietou bohatou na omega-6 kyseliny. Kritici rostlinných olejů ji často citují, zapomínají ale uvádět, že účastníci studie přijímali omega-6 v tehdy populárních margarínech plných ztužovaných transmastných kyselin. U těch byla škodlivost opravdu prokázána a dnes se již v potravinářství nepoužívají. Pro posouzení škodlivosti omega-6 kyselin je studie pramálo užitečná.

Co tam máte dál?

Když kritici rostlinných olejů přijdou o škodlivé omega kyseliny, zbývá jim staré známé tvrzení o škodlivosti průmyslově zpracovávaných potravin, chemikáliích a dalších neřádstvech, které ve výsledném produktu zůstávají. Oleje lisované ze semen ale nijak drastickým procesem neprochází a jsou běžně k dostání i ve variantě lisované čistě mechanicky. Panenský olej je bohatý na stopové prvky, které mohou být organismu prospěšné. Studené lisování má ale nižší výnosnost, a výsledný olej navíc obsahuje i různé nečistoty a látky, které snižují jeho životnost a při tepelném zpracování se přepalují. Proto se při lisování používají dodatečné procesy – především zahřívání a používání extrakčních činidel, které se z výsledného oleje odstraní. Není ani pravda, že oleje ze semen jsou nestabilní a při zahřívání produkují škodlivé látky. Oleje, které prošly rafinačním procesem, jsou naopak vysoce stabilní a odolné proti oxidaci i při tepelném zpracování. Pozor bychom měli dávat pouze u olejů s vysokým obsahem polynenasycených mastných kyselin, jako je například olej slunečnicový. Na smažení a vaření při vysokých teplotách jsou vhodnější oleje z řepky nebo ze sóji, které mají vysoký kouřový bod a nepřepalují se.

RFK a MFOTA

Rozplétání jednotlivých tvrzení je zajímavé, ale vede do poměrně odborných oblastí biologie a biochemie. Při posuzování argumentů je proto dobré se držet jednoduchého pravidla – závažná tvrzení musí být podložená závažnými argumenty. Ty ale kritici rostlinných olejů nepřináší. Namísto seriózních vědeckých studií spřádají konspirace, pracují s emocemi a vyvolávají strach. Za normálních okolností by bylo možné mávnout rukou a počkat, až si prodavači doplňků najdou jiný objekt nenávisti. Jejich argumenty a rétoriku ale bohužel přebírají i lidé, v jejichž rukou mohou pochybné teorie napáchat hodně škody. Například nastávající šéf amerického ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb.

Robert F. Kennedy jr. je náchylností ke konspiracím známý. Šíří koneckonců i teorie, že vakcíny způsobují autismus, wi-fi rakovinu a že příčinou AIDS není virus HIV, ale čichací drogy známé jako „poppers“. Odhalení škodlivosti rostlinných olejů do jeho repertoáru dokonale zapadlo a dalo mu mimo jiné možnost vysvětlit ponižující fotografii, kde na setkání s Donaldem Trumpem pojídá menu od McDonald’s. RFK jr. proti řetězci rychlého občerstvení dlouhá léta brojil a označoval ho za symbol i viníka úpadku zdraví Američanů. Jelikož jeho nový zaměstnavatel hamburgery miluje, budoucí šéf národního zdraví rychle otočil a vysvětlil, že hamburgery a hranolky jsou škodlivé jen proto, že jsou smažené v rostlinných olejích, a ne v hovězím loji, jako to bývalo za starých dobrých časů. V současnosti si v jeho e-shopu můžete objednat tričko s nápisem: „Make Frying Oil Tallow Again“ (Začněme zase smažit na loji). Skutečnost, že nadměrná konzumace živočišných tuků je prokazatelně spojená s kardiovaskulárními chorobami, je autorovi sloganu „Make America Healty Again“ zjevně úplně jedno.