restaurace, ilustrační foto

restaurace, ilustrační foto Zdroj: Karlínská HolKa

Kompetence potravinářské inspekce vzrostou, zpozornět by měly hlavně restaurace

PETR HAVEL

Jednou z řady změn týkajících se v roce 2025 výroby a prodeje potravin a potravinových doplňků je zpřesnění kompetencí státních dozorových orgánů, zejména pak Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Ta bude nově kontrolovat veškerá, takzvaná „otevřená stravovací zařízení“, což jsou lidově řečeno „hospody“, obecně ale veškeré provozy, které nabízejí potraviny a pokrmy „lidem z ulice“. Do současné doby se přitom SZPI při kontrolách těchto zařízení dělila s hygieniky.

To je na straně jedné ne zrovna dobrá zpráva právě pro restaurace, na straně druhé lze ale předpokládat vyšší míru ochrany spotřebitele, především pak návštěvníků restauračních zařízení. SZPI totiž disponuje oproti hygienikům lepším technologickým vybavením k příslušným kontrolám, týkajícím se zejména složení, ale také skladování prodávaných potravin a pokrmů, a také vyšší kvalifikací jednotlivých inspektorů. Většinu otevřených stravovacích zařízení přitom SZPI kontrolovala už v minulosti, nyní ale spadají do její kompetence všechny. Hygienikům pak zůstanou provozovny podávající pokrmy například v domovech důchodců nebo v nemocnicích, což má svou logiku. Logiku pak má i jasně stanovená „dělící čára“ dozorových orgánů, která byla dosud věcí dohody mezi nimi, a zakládala tak riziko ne vždy zcela identických postupů.

SZPI má ovšem navíc nově v kompetenci také kontrolu potravinových doplňků a obecně produktů, které spadají pod působnost zákona o návykových látkách, což jsou takzvané psychomodulační látky. Jde mimo jiné o produkty na bázi konopí nebo HHC, které před časem vzbudily mediální pozornost zejména v souvislosti s prodejem rizikových výrobků pro děti.

To vše v praxi znamená, že lze očekávat snahu o posílení počtu inspektorů SZPI, jejichž vytíženost je již v současné době na hranici možností. Inspekce totiž ročně provádí desítky tisíc kontrol – konkrétně v posledním datově uzavřeném roce 2023 provedla SZPI celkem 48 821 kontrol provozoven potravinářských podniků, provozoven společného stravování, celních skladů a internetových obchodů, z toho se provozoven společného stravování týkalo 13 550 kontrol. Při svých kontrolách přitom inspekce zjistila 4 192 nevyhovujících šarží potravin a ostatních výrobků. Z bilance SZPI pak vyplývá, že v loňském roce uložila pokuty v celkové výši 128 254 000 korun, které byly příjmem státního rozpočtu.

I vzhledem k tomu (sankce jako příjem státního rozpočtu) se jeví možné zvýšení počtu inspektorů SZPI jako ne zas také úplně prodělečný podnik, nehledě na to, že zvýšení počtu kontrol potravin či pokrmů požaduje i část veřejnosti. Kontroly potravin jsou nicméně součástí činnosti i dalších dozorových orgánů, jako jsou právě hygienici, Státní veterinární správa a z hlediska surovin a přípravků používaných při jejich produkci také Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Složení a kvalita potravin je tak v ČR již dnes kontrolována velmi intenzivně, nově zaváděná legislativa a nové požadavky kladené na ochranu spotřebitele ale bohužel znamenají, že intenzita zřejmě ještě poroste.