Ilustrační snímek

Ilustrační snímek Zdroj: čtk

Soudcům od prvního ledna stoupnou platy – bez ohledu na politiky

PETR DIMUN

Platy soudců se od prvního ledna 2025 budou řídit nikoliv zákonem, ale platovými výměry, které vydají předsedové jednotlivých soudů. Ti se totiž rozhodli nevyčkat na schválení novely zákona o platech představitelů státní moci, kterou teprve projednává Poslanecká sněmovna. Základna pro výpočet platu soudce pro rok 2025 tak bude činit 130 023 Kč.

Platy soudců se minimálně za leden 2025 zvednou tak, jak původně navrhovalo v říjnu Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Tedy podle květnového nálezu Ústavního soudu, který zrušil právní úpravu snižující koeficient pro jejich výpočet z trojnásobku průměrné mzdy na koeficient 2,82.

Předsedové soudů se totiž rozhodli nevyčkat na schválení novely platového zákona, která by opět zmrazila platy soudců, a vydali či vydají platové výměry, respektující koeficient trojnásobku průměrné mzdy. Základna pro výpočet platu soudce tak bude 130 023 Kč. O záměru předsedů soudů byl již informován v polovině prosince ministr spravedlnosti Pavel Blažek. „Dohodli jsme se za účasti ministra napříč všemi soudy, včetně vrchních soudů a nejvyšších soudů, že je vydáme,“ sdělila na dotaz předsedkyně Městského soudu v Praze Jaroslava Pokorná.

Toto řešení již v polovině listopadu v podcastu Dimun naznačil předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) Karel Šimka. 

Předseda NSS nyní doplnil, že se tak předsedové soudů rozhodli učinit s ohledem na nejistotu okolo schvalování platové novely. Její schválení totiž nestihli poslanci před Vánoci a vrátí se k ní v polovině ledna. Senát by ji mohl schválit nejdříve na konci ledna, a to bez jakékoliv garance.

Soudce by přitom měl mít nejpozději prvního ledna informaci, podle jakých pravidel se řídí výpočet jeho platu. Nelze podle Šimky akceptovat, aby soudce pracoval formálně bezplatně, k čemuž by došlo za situace, pokud by předsedové soudů nevydali zmíněné platové výměry.

„Plat soudce je proto třeba i za absence podstatných prvků výslovné zákonné úpravy stanovit tak, aby soudci jako nezbytná součást ústavního systému mohli ústavně předvídaným způsobem, tedy nestranně a nezávisle a bez hrozby zásahu do jejich poměrů, vykonávat své funkce. Proto je třeba i pro období od 1. 1. 2025 mít za to, že plat soudce se určí z platové základny, která činí od 1. ledna do 31. prosince kalendářního roku trojnásobek průměrné mzdy. Takovýto způsob určení platu soudce je dle právního názoru vyjádřeného v nálezu Pl. ÚS 5/24 ústavně konformní a bezprostředně předcházel právní úpravě, jejíž podstatný prvek byl Ústavním soudem zrušen pro rozpor s ústavním pořádkem, který vznikl již nabytím účinnosti této právní úpravy,“ vysvětlil důvody pro INFO.CZ Šimka.

Základ pro výpočet platu představitelů státní moci, včetně soudců, je průměrná měsíční mzda za předminulý rok. Pro rok 2025 tedy za rok 2023. Podle údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem byla průměrná mzda za rok 2023 43 341 Kč, takže platová základna pro rok 2025 činí 130 023 Kč. 

Po květnovém „platovém“ nálezu Ústavního soudu, který zrušil část zákona o platu představitelů státní moci, snižující koeficient pro výpočet platu soudců, přišlo MPSV s návrhem nové úpravy až v říjnu. Ten však vyvolal politické šarvátky, protože by znamenal po letech zmražení platů ústavních činitelů jejich „skokový“ nárůst. 

Vládní koalice se nakonec dohodla na kompromisu, který by znamenal jen mírné zvýšení platu všech ústavních činitelů, včetně soudců. Schválení novely zákona se však zkomplikovalo v Poslanecké sněmovně, kde opozice požaduje opětovné zmražení platů. Výpočet platu poslanců, senátorů, ministrů, ale i soudců a státních zástupců by se tak minimálně za leden 2025 nemohl opírat o žádný platný předpis.