Koupí Elon Musk část TikToku kvůli chystanému omezení v USA?

Koupí Elon Musk část TikToku kvůli chystanému omezení v USA? Zdroj: Profimedia.cz, ČTK/AP

Pavelka: Odpojte se. Sociální sítě směřují k podkopávání demokracie. Ať patří Číňanům nebo Muskovi

Kryštof Pavelka

Tuto neděli má ve Spojených státech začít platit federální zákaz fungování sociální sítě TikTok. Platformu, vlastněnou čínskou korporací ByteDance, používá na 170 milionů Američanů, tedy polovina populace. Nyní se objevily spekulace, že čínský majitel jedná o odkoupení TikToku s Elonem Muskem. Pro uživatele sítě by to znamenalo posun z deště pod okap.

Ztráta klíčového amerického trhu se patrně na fungování TikToku projeví globálně, síť je populární například i v Česku, kde ji shodně propadli teenageři či Alena Schillerová. O zablokování platformy v USA rozhodl federální Nejvyšší soud. Ten stanovil jedinou podmínku, jak by mohl TikTok na americkém trhu dál působit: Kdyby mateřská firma ByteDance svou síť prodala třetí straně mimo Čínu. Důvodem federální blokace TikToku má být obava o národní bezpečnost.

Trapní boomeři

Existuje důvodné podezření, že aplikace, stažená do stovek milionů mobilních zařízení obyvatel USA a dalších západních zemí, sdílí data s bezpečnostně-zpravodajským aparátem Čínské lidové republiky. V případě stále reálněji hrozící konfrontace mezi rudou Čínou a Západem by tak TikTok mohl fungovat jako největší špionážní síť v historii.

Stejně tak se ale lze domnívat, že za blížícím se zákazem TikToku v Americe je tlak technologických firem ze Silicon Valley, jejichž vlastní sociálně sítě buď katastrofálně prodělávají (Muskovo X přišlo od té doby, co ho vlastní, o 80 procent hodnoty), nebo stagnují a nejsou již schopné nalákat nové uživatele. Zuckerbergův Facebook je v očích klíčové demografie pod 25 let platformou z digitálního pravěku, kterou používají tak možná generace prarodičů pro šíření boomerských trapnohumorů. TikTok u mladých lidí naopak zcela dominuje.

Šmejdi kyberprostoru

Firma ByteDance sice čerstvé spekulace o možném odkoupení TikToku Muskem nedávno dementovala coby „čirou fikci“, ovšem vzhledem k naprosto nepředvídatelnému dění v trumpovské Americe a úzkým vazbám technologického oligarchy Muska jak na nastupující americkou administrativu, tak na pekingský režim, nelze vyloučit i ty nejdivočejší scénáře. Komická je i údajná obava federálních orgánů USA z možnosti zneužití TikToku Čínou. K obřímu zneužívání sítí už dávno dochází i bez Číňanů. Digitální miliardáři typu Muska se, osmělení Trumpovým vítězstvím, stále hlasitěji hlásí k autoritářským nebo vyloženě fašistickým vizím (nejen) americké budoucnosti. Své vlastní platformy neváhají zneužívat k šíření těch nejbizarnějších konspirací i zjevných lží, devastujících veřejný prostor.

Vliv čínské diktatury na TikTok je vážná, ale zatím teoretická hrozba. Extrémně negativní dopad činnosti osob typu Elona Muska na stav demokracie v zemích Západu je evidentní a probíhá v přímém přenosu. Pokud by Musk dostal na hraní další velkou platformu, síť dnes nepochybně vlivnější než X, spirála se roztočí ještě mnohem rychleji.

Digitální prostor aktuálně rve na kusy vlivové působení diktatur typu Rusko a Čína na jedné straně, zatímco na opačném konci mohutně přikládají pod kotlem asociální týpci se světovládnými ambicemi Muskova ražení. Miliony uživatelů znechucených z toho, v jakou žumpu se kyberprostor za poslední roky proměnil, ovšem mají možnost šmejdům, kteří nyní kralují online prostředí, vyrazit trumfy z rukou: odpojit se. Přestat využívat korporátní platformy. Mít účet na X či TikToku není povinné. Zatím.