Hoří Mekka woke culture: Vztek a kouř v Los Angeles. Rekapitulujeme pro vás požár Kalifornie
Požáry pořád hoří v Los Angeles a také severozápadně ve venturské oblasti. Pod kontrolu se je daří dostávat jen pomalu v závislosti na měnící se intenzitě větru. Některé oblasti jsou evakuované, platí v nich stav nevyššího ohrožení a zákaz vycházení. Policie chrání majetek a zatýká narušitele. Hrozí sesuvy půdy. „Seženeme nejlepší stavaře na světě. Zase to tam rozhýbáme,“ slíbil Trump v neděli na předinauguračním mítinku ve Washingtonu s tím, že Los Angeles navštíví v pátek. Jak jsem vzdálené požáry v (pop)kulturním ráji prožíval já a co (mi) vlastně za oceánem shořelo?
Ve středu 7. ledna na YouTube fascinovaně hledím na žhnoucí oranžové světlo ženoucí se po kopcích-křídlech druhého nejlidnatějšího města Spojených států amerických, které si říká Los Angeles – Andělé. Symbolem hrůz se stane jedna z nejlepších adres na světě – idylické předměstí Pacific Palisades, jež založili na zelené louce v roce 1921. Satelitní městečko plně vybavené školami, obchody, parky i hřišti shoří z osmdesáti procent. První domky byly skromné a ulice dostávaly jména podle významných křesťanských osobností. Časem se čtvrť stala oázou boháčů a hereckých celebrit s paláci za nekřesťanské peníze.
Jim Morrison z Doors o hořících vlasech
Ty požáry mě chytly, úplně jsem pro ně zahořel. „Pro něco zahořet“ má pozitivní konotaci, ovšem samotný oheň po sobě zanechává spáleniště. Je lepší mít obojí pod kontrolou – oheň i fascinaci něčím. „I see your hair is burning, hills are filled with fire. If they say I never loved you, you know they are a liar,“ zpívá o hořících vlasech a kopcích v plamenech Jim Morrison z Doors v písni L.A. Woman z roku 1971 a krátce nato umírá. Jinou slavnou losangeleskou kapelou byli Canned Heat, o kterých zrovna píšu článek. Bydleli v Topanga Canyonu, oblasti obydlené (pop)kulturními veličinami a celebritami, která teď lehá popelem. Jejich posledním hitem se stal v roce 1970 singl Let's Work Together. To je také heslo aktuální katastrofy. Lidé spolu musejí pracovat, ale i bydlet, protože ceny nemovitostí v Kalifornii v reakci na požáry „skyrocketted“ – vyletěly nahoru do oblak. Ta krásná samota, kterou nabízí samostatné bydlení, u některých dokreslená do dokonalého kýče luxusním výhledem na Tichý oceán, je pro mnohé v tahu.
Na Los Angeles jsem napojený také prostřednictvím lokálního barda Charlese Bukowského, jehož knížky mi jako každý rok pomáhaly překlenout Vánoce. V pondělí v předvečer zážehu jsem na YouTube shodou okolností slastně prokrastinoval dvouhodinovou automobilovou projížďkou čtvrtěmi, které jsou teď v plamenech (jednu najdete třeba ZDE). Nádherné rezidence. Vyjížďka končila v centru města. Po každé ulici včetně turistických destinací jako Hollywood Boulevard nebo Sunset Boulevard jezdí hned vedle chodníku strašně moc aut a nikdo to neřeší. Já vždycky, když jdu kolem aut, tak se dusím. Ne těmi plyny, ale tím, že se snažím, jak mi kdysi vtloukl do hlavy dědeček, co nejméně dýchat. Auto tam má každý a technická ani emisní zkouška neexistuje. Los Angeles je proslulé smogovým závojem, přestože jim tam luftuje oceán. Co teprve když se do toho přidá ohnivá bouře…
Probuzení probuzených
Kalifornie je modrý stát. To znamená, že tam volby vyhrála demokratická kandidátka Kamala Harrisová. Pro Kaliforňany byl tak trochu konec světa, už když si USA po čtyřleté pauze znovu zvolily Donalda Trumpa. A teď do toho některým ještě hoří dům. Los Angeles je americkou Mekkou woke culture. Vidět je to i na tamní filmové produkci, která dbá, aby byly zastoupeny všechny rasy, etnika a menšiny. V posledních letech dostává Oscara vždycky nějaký v tomto směru uvědomělý film. Herce poskvrněné obviněním z násilí slovního či fyzického „továrna na sny“ automaticky vyřazuje ze svých řad. Levicový magistrát se podle všeho před požárem choval v intencích environmentálního žalu, který radí, abychom spíš chránili přírodu před sebou než sebe před přírodou, že ona nám to pak vrátí. Buď už jsme překročili horizont událostí, nebo to takhle absolutně neplatí.
Překročili jsme hranici a hranice hoří. Najevo vycházejí nedostatky v protipožární prevenci polopouštní země, která má přitom jedny z největších daní ve Spojených státech. Obvykle se před vichřicí vypíná elektřina, ale tentokrát ne. Požární nádrž v Pacific Palisades byla vypuštěna kvůli opravám. Proslulé americké hydranty nemají vodu nebo výtlak. Starostka Los Angeles Karen Bassová přistřihla rozpočet hasičů o osmnáct milionů dolarů. Pro lesbickou velitelku hasičů Kristin Crowleyovou prý byla, podobně jako pro Hollywood prioritou inkluze místo co nejlepší funkčnosti. Na pranýři je i demokratický guvernér Kalifornie Gavin Newsome, který snížil rozpočet pro prevenci lesních požárů o sto jeden milion dolarů. Nepodporoval účinné „řízené vypalování“ kvůli zátěži pro ovzduší.
Smrtící požáry v Los Angeles
Trumpovy cenné rady
Šíří se video, ve kterém Newsome na poradě s odcházejícím prezidentem Joem Bidenem láteří na dezinformace, které se o něm šíří, jako by to byla jeho hlavní starost. (Požár je symbolem dezinformací, které se na nás denně valí, případně informací, které v té smršti nestíháme dekódovat.) V jiném videu z obdobně ničivého požáru na severu Kalifornie v roce 2018 mu tehdejší prezident Trump udílí cenné rady, jež guvernér neaplikoval. Nečistily se podrosty, buš se nechávala bujet a stromy vrůstat do drátů elektrického vedení, jejichž zkratování mohlo být příčinou požáru.
Trump neváhá a vedení města i státu bez prodlení označuje za nekompetentní. S jeho blížící se inaugurací, která proběhla v pondělí 20. ledna, lehly domy mnoha losangeleských rezidentů popelem. Situace je nepřehledná. Všechno je nesmírně rychlé, lidé vybíhají ven jen s domácími mazlíčky. Nastupují do aut, ze kterých pak cestou mnozí ve strachu z blízkých plamenů utečou. Ucpávají silnice, které pak od aut musejí „čistit“ buldozery. Pokud jsou mimo domov a miláčky mají zavřené doma, bere si zvířata oheň nebo se utopí v bazénu. Sezónní vichr Santa Ana vane zběsile, v poryvech dosahuje až sto šedesáti kilometrů za hodinu. Hasit se dá, když fouká do dvaceti kilometrů za hodinu, od čtyřiceti nahoru jsou hasiči jen bezmocnými diváky. Ve vichru také nemohou létat hasičská letadla…
Pokračování souhrnu Adama El Chaara si přečtete v pátek, ve článku Dezinformace urvané ze řetězu: Může za kalifornské požáry úchylný parafilik, ruský agent, či džihádista?