Babiš by v případě účasti ANO ve vládě obnovil konzultace se Slovenskem

Babiš by v případě účasti ANO ve vládě obnovil konzultace se Slovenskem Zdroj: Archiv Blesku, ČTK

Babiš chce normalizovat vztahy s Ficovou vládou. Ostudné poklonkování v Moskvě ho nezajímá

Jiří Sezemský

Andrej Babiš odkrývá karty. Potvrzuje, že posune zahraniční kurz. Netuší, co dělá špatně Viktor Orbán. Chce navázat konzultace s vládou Roberta Fica. Co s ním chce konzultovat? Útoky na Ukrajinu, oslavné cesty do Moskvy nebo vytváření spikleneckých teorií o státním převratu?

Stále více přihořívá, co chystá favorit letošních voleb nejen v domácí, ale i zahraniční politice. Doma chce zrušit všechny úsporné kroky včetně důchodové reformy, zavést EET, znovu dynamicky rozjet zadlužování státu a pohlídat svoje ekonomické zájmy. A co se týká mezinárodních vazeb?

Co proti nim máte?

Oč hlasitěji Andrej Babiš křičí, že je prozápadní a není proruský, o to víc se tlačí do party svých přátel Roberta Fica a Viktora Orbána nakloněných zájmům Kremlu, kteří se vymezují proti západním spojencům v NATO a vrážejí mezi ně klíny. Babiš v tom nevidí žádný rozpor a diví se, proč někdo slovenského a maďarského premiéra kritizuje.

Nyní prohlásil, že by chtěl v případě návratu do vlády „samozřejmě“ obnovit mezivládní konzultace se slovenskou vládou přerušené kvůli odlišným názorům na vztahy s Ruskem a válkou na Ukrajině.

Tento názor zopakoval i v nedělní Partii, kde mu moderátorka Terezie Tománková kladla velmi konkrétní dotazy, na které neodpovídal. Co říká tomu, že premiér Fico chce na půdě EU vetovat pomoc Ukrajině, že jeho poslanci navštěvují a opěvují Moskvu, že bez důkazů obvinil opozici, že připravuje státní převrat.

„Proč to mám komentovat? Slováci si zvolili Fica, tak je nechte být. Naši vládní politici nechápou, jak funguje zahraniční politika. Proč stále kecají Maďarům nebo Slovákům do politiky? Byly to svobodné volby, to je jejich problém. Já jsem tady pro občany České republiky,“ dodal expremiér a obvinil premiéra Fialu, že „zničil“ Visegrádskou čtyřku.

„Rusko a Ukrajinu vyřeší Trump, slíbil to. My jako Patrioti mu věříme. A nějaké komentáře k Rusku a Ukrajině? Proč se máme vracet do minulosti?“ dodal.

Nikdo ovšem volby na Slovensku nezpochybňuje, nikdo nikomu do ničeho „nekecá“, ale každá vláda má nějakou strategii mezinárodních vztahů. Pokud někdo hlásá pravý opak v tak citlivé záležitosti, jako je ruská agrese na Ukrajině, a útočí na západní spojence, není to maličkost.

Babišovi kamarádi

Babiš nikdy zahraniční politice nerozuměl. Často obracel názory a kabáty. Dnes je mu úplně jedno, že je možná ve hře nové rozdělení sfér vlivu, což s nadšením očekávají prokremelská média a sociální sítě. Kam by asi spadla Česká republika jako bývalý sovětský satelit, zvláště pokud by se paktovala s Putinovými pohůnky Ficem a Orbánem?

Opoziční lídr se ovšem může přepočítat, když tak slepě sází na Donalda Trumpa, že konflikt na Ukrajině rychle vyřeší. Tak snadné to nebude, pokud nechce vypadat jako slaboch ustupující zájmům psychopata v Kremlu, jenž utužuje vazby s Čínou, hlavním protivníkem Spojených států.

Je ostatně směšné, pokud zrovna Babiš jásá nad triumfem Trumpa, který do této doby dával najevo, že ho Evropa nezajímá, požaduje navýšení výdajů v NATO a ještě jí napaří cla. Nějak se to tluče s heslem ANO Česká republika na prvním místě, které už používají Okamura a proruský aktivista Ladislav Vrabel. Všichni přitom zpochybňují dodávky amerických stíhaček F-35.

Třeba to tak nebude. Silácké výkřiky možná časem nahradí racionálnější tón americké administrativy a Putin se ještě bude divit. To nic nemění na tom, kam se hnutí ANO posouvá už dnes.

Stínový premiér Karel Havlíček vyhlašuje, že by zrušil muniční iniciativu na pomoc Ukrajině. Tím se ANO přibližuje ke svým partnerům ve V4, přičemž se mu do vlády nabízejí pouze ještě radikálnější síly, které by jistě dohodu mocností za zády Ukrajiny nepovažovaly za „mnichovskou“ zradu.

Putin je rozumný člověk

Babišovi nevadí ostudné cesty do Moskvy premiéra Fica, jenž jako jediný v Evropě zaspal při zajištění alternativních dodávek ruského plynu. Nekomentuje ani propagandistický výlet pěti vládních poslanců do stejného města, pro něž je Rusko znovu země, kde zítra již znamená včera.

Vedl je místopředseda slovenského parlamentu Andrej Danko (SNS), jenž považuje válečného zločince Putina za „velice rozumného a pragmatického člověka“. To si dnes netroufnou říct nahlas ani potenciální spojenci ANO Tomio Okamura a Filip Turek, možná jen Kateřina Konečná.

Láme se chleba, zdaleka nejen u nás. U Babiše lze pochopit, že mu vadí „kecy“ na adresu slovenské vlády. S Ficem vždycky vycházel výtečně. Dokázali se dohodnout nejen na výhodném byznysu pro holding Agrofert s chemičkou Duslo Šaľa, ale nedávno i na úředním „zrušení“ spolupráce agenta Bureše se Státní bezpečností, na níž se z hlediska dochované dokumentace nic nemění.

Babiš by sice do Moskvy na oslavy 80. výročí vítězství ve druhé světové válce s Ficem nejel, ale pokrevní bratři se nezapřou. Bylo by velmi neprozřetelné avizované posuny v mezinárodních vztazích bagatelizovat.

Šéf ANO je přitom učenlivý. Už nyní preventivně šíří po Ficově vzoru fámy o hrozícím státním převratu po rumunském vzoru. Není třeba připomínat, komu takové fantasmagorie a vytváření chaosu slouží a kdo z nich těží.